TVN24 | Świat

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock z wizytą w Moskwie

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kg
Źródło:
Interfax, Reuters, PAP

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w czasie wizyty w Moskwie oznajmiła, że Rosja skoncentrowała wokół granic z Ukrainą ponad sto tysięcy żołnierzy. - Trudno tego nie postrzegać jako zagrożenia – podkreśliła szefowa niemieckiej dyplomacji, która wcześniej odwiedziła Kijów.

- W ostatnich tygodniach ponad sto tysięcy rosyjskich żołnierzy i sprzętu wojskowego zostało skoncentrowanych w pobliżu Ukrainy bez wyraźnego powodu. Trudno tego nie postrzegać jako zagrożenia – powiedziała we wtorek na konferencji prasowej po rozmowach z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem Annalena Baerbock.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- W Europie nie będzie bezpieczeństwa, jeśli nie będzie reguł, na których wszyscy mogą polegać – oznajmiła.

Minister spraw zagranicznych podkreśliła, że Niemcy są gotowe "bronić fundamentalnych wartości, nawet jeśli oznacza to wysoką cenę ekonomiczną". Zaapelowała do Rosji, by powstrzymała się od gróźb pod adresem Ukrainy i zadeklarowała gotowość do kontynuowania rozmów z Moskwą na temat bezpieczeństwa.

Odpowiadając na pytanie dotyczące gazociągu Nord Stream 2, Baerbock zaznaczyła, że "jeśli energetyka zostanie wykorzystana jako 'broń', może to wpłynąć na losy tego projektu".

Kwestia konfliktu w Donbasie

Baerbock zaapelowała również, by "tchnąć nowe życie" w rozmowy dotyczące pokojowego uregulowania konfliktu zbrojnego w Donbasie w ramach formatu normandzkiego (z udziałem Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec).

Ławrow ze swojej strony oświadczył, że Moskwa liczy, iż Niemcy "wpłyną na Ukrainę", która w opinii rosyjskich władz nie realizuje porozumień mińskich. Utrzymywał również, że Rosja nie jest stroną konfliktu w Donbasie.

Rosja "nie zaakceptuje żądań"

Ławrow odpowiedział szefowej niemieckiej dyplomacji, że "Rosja nie może zaakceptować żądań dotyczących przemieszczania się wojsk na własnym terytorium". - Żądamy tylko jednego: aby to, co zostało uzgodnione, było skrupulatnie realizowane – stwierdził minister, cytowany przez agencję Interfax.

W kwestii Nord Stream 2 rosyjski minister wyraził przekonanie, że "upolitycznienie projektu dało efekt przeciwny do zamierzonego".

W poniedziałek Baerbock złożyła wizytę w Kijowie, gdzie ostrzegła, że "każda nowa agresja przeciwko Ukrainie będzie mieć wysoką cenę".

Autor:tas/kg

Źródło: Interfax, Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: