Świat

Od poniedziałku wizy elektroniczne do Kaliningradu

Świat


Bezpłatne wizy elektroniczne umożliwiające wjazd na teren obwodu kaliningradzkiego Rosji wchodzą w życie od 1 lipca. Na ich podstawie można przebywać w tym regionie do ośmiu dni. Z tej możliwości skorzystać mogą obywatele ponad 50 państw, w tym Polski.

Wizę uzyskuje się przez specjalną stronę internetową MSZ Rosji, na której należy wypełnić - w języku rosyjskim lub angielskim - wniosek wizowy. Trzeba to zrobić najwcześniej na 20 dni, a najpóźniej cztery dni przed planowaną podróżą. Przy wypełnianiu wniosku konieczne jest załączenie pliku ze zdjęciem.

Potwierdzenie przyjdzie na wskazany adres poczty elektronicznej i zawierać będzie numer identyfikacyjny. Potwierdzenie należy wydrukować lub zachować w formie elektronicznej, aby okazać numer identyfikacyjny wraz z paszportem na przejściu granicznym.

Wiza będzie ważna w ciągu 30 dni

Lokalne media w Kaliningradzie informują, że warto zaopatrzyć się także w polisę i - w przypadku podróży samolotem lub pociągiem - bilety powrotne na podróż bądź potwierdzenie ich rezerwacji ze wskazaną datą odjazdu.

Uzyskana wiza będzie ważna w ciągu 30 dni, a na jej podstawie można przebywać w obwodzie kaliningradzkim przez osiem dni. Wiza nie uprawnia do wyjazdu poza obwód kaliningradzki i poruszania się po innym terytorium Rosji. Do regionu kaliningradzkiego można wjechać z wizą elektroniczną wyłącznie przez punkty graniczne na terenie obwodu. Wiza jest jednokrotna. Złożyć wniosek o nową można tylko po zakończeniu terminu poprzedniej.

Liczą na napływ turystów

Kaliningrad ma nadzieję na napływ turystów z zagranicy właśnie dzięki wizom elektronicznym. W 2018 roku region odwiedziło ponad 1,5 mln turystów i ich liczba rośnie z roku na rok. Gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow mówił niedawno, że liczy na to, że kraje sąsiednie - Polska i Litwa - również będą upraszczać przekraczanie granicy dla obywateli rosyjskich.

Władze obwodu zapowiadały otwarcie w Gdańsku biura, które obok prezentacji rosyjskiego regionu będzie także pomagało w załatwianiu wizy elektronicznej.

Do 2016 roku funkcjonował mały ruch graniczny pomiędzy obwodem kaliningradzkim i regionami Polski, który obecnie jest zawieszony.

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz mówił niedawno w wywiadzie dla rosyjskiej agencji TASS, że wydawane są bez przeszkód wizy wielokrotne. Jak poinformował, liczba wiz wydanych przez konsulat RP w Kaliningradzie wzrosła z 46 tysięcy w 2015 roku do 88 tysięcy w roku 2017.

Autor: AB/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons | A.Savin

Pozostałe wiadomości