Świat

Rosja walczy z "homoseksualną propagandą". Może zablokować emotikony

Świat

Twitter | WH1SKS; Pink News; Yahoo Canada NewsRosja chce zablokować emotikony z parami homoseksualnymi

Korzystanie z emotikonów pokazujących pary homoseksualne może stać się niemożliwe w Rosji. Jeśli dochodzenie wszczęte przez rosyjską agencję nadzoru telekomunikacyjnego wykaże, że emotikony naruszają prawo przeciw "homoseksualnej propagandzie", zostaną one zablokowane.

Od niedawna media społecznościowe dały możliwość korzystania z emotikonów pokazujących związki między osobami tej samej płci. Pojawiły się również obrazki rodziców homoseksualnych z dziećmi. Emotikony można użyć w wiadomości, jako dodatek do komentarza, czy postu. Są one dostępne na całym świecie.

Złożone zażalenie

W Rosji wszczęto dochodzenie, aby sprawdzić, czy emotikony naruszają ustawę wprowadzoną w 2013 roku, dotyczącą zakazu promowania "nietradycyjnych związków partnerskich wśród nieletnich". Prawo rosyjskie pozwala na blokowanie dostępu do stron internetowych, które można uznać za rozpowszechniające homoseksualizm. Jak podaje rosyjski dziennik "Izwiestija" - dochodzenie zostało rozpoczęte w związku z zażaleniem rosyjskiego polityka - Michaiła Marczenki. Mężczyzna skarżył się, że "emotikony propagują nietradycyjne związki partnerskie", "zaprzeczają wartościom rodzinnym" oraz pokazują "brak szacunku dla rodziców i członków rodziny". W odpowiedzi na skargę, Roskomnadzor - rosyjska agencja nadzoru telekomunikacyjnego - wszczęła dochodzenie.

Pierwsze emotikony przedstawiające pary homoseksualne pojawiły się w oprogramowaniu Apple w 2012 roku. Jedna z aktualizacji systemu dodała kolejne obrazki - dzieci z rodzicami tej samej płci.

Osoby homoseksualne w Rosji spotykają się z przemocą i prześladowaniamiHuman Rights Watch

Autor: ek\mtom / Źródło: BBC News, Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Twitter | WH1SKS; Pink News; Yahoo Canada News