Putin zapowiada nowy program zbrojeń

Świat

Rosjanie przeprowadzają systematyczne manewry wojskowe. Nagranie: ćwiczenia załogi Su-30SMMinisterstwo Obrony Rosji
wideo 2/35

W przyszłym roku w Rosji rozpoczną się prace nad nowym państwowym programem zbrojeń. Głównym zadaniem będzie wzmacnianie jakości i ilości uzbrojenia i sprzętu - oznajmił w piątek prezydent Władimir Putin. Zapewnił, że niektóre modele rosyjskiej broni "wyprzedzają o całe lata odpowiedniki zagraniczne".

- Chodzi o nowoczesne i perspektywiczne modele broni o wysokiej precyzji i środków obrony powietrzno-kosmicznej oraz o aktywne zastosowanie technologii sztucznej inteligencji przy konstruowaniu sprzętu wojskowego - powiedział w piątek Władimir Putin.

Wśród systemów uzbrojenia, których zakres powinien być poszerzony, wymienił bezzałogowe aparaty zwiadowcze, systemy laserowe i naddźwiękowe oraz zrobotyzowane systemy "mogące wykonywać różnorodne zadania na polu walki".

Putin poinformował, że wskaźnik wyposażenia sił zbrojnych Rosji w nowoczesną broń sięga obecnie ponad 68 procent. Jak zapewnił, niektóre modele uzbrojenia "wyprzedzają o całe lata odpowiedniki zagraniczne".

"Poważne wyzwania" świata

- Naszym zadaniem na najbliższą dekadę jest kontynuowanie polityki, mającej na celu wzmocnienie rozwoju potencjału organizacji wojskowej kraju - wojskowego, technicznego i kadrowego - podkreślił Putin.

Jak uznał, "organizacja wojskowa - w tym siły zbrojne, wojska gwardii narodowej i inne formacje i organy oraz kompleks przemysłu obronnego kraju - odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu suwerenności Rosji". Putin powołał się w tym miejscu na "poważne wyzwania", z jakimi styka się obecnie świat, rodzące się nowe konflikty oraz działania "wiodących państw", które - jak ocenił - "udoskonalają broń ofensywną".

- Poważne zaniepokojenie wywołuje również przybliżanie infrastruktury wojskowej NATO do naszych granic, a także próby militaryzacji kosmosu - powiedział Putin.

Rosyjski prezydent wypowiadał się na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa kraju. Obecnie obowiązujący w Rosji państwowy program zbrojeń obejmuje lata 2018-2027.

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru