Świat

Dekret Putina. Rosja uznaje paszporty wydawane przez separatystów w Donbasie

Świat

PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKOW Donbasie cały czas trwają walki

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret o uznawaniu przez Rosję paszportów wydawanych przez separatystów w Donbasie mieszkańcom kontrolowanych przez nich regionów. Ukaz został opublikowany w sobotę na stronie internetowej Kremla.

Dokument mówi o uznawaniu w Federacji Rosyjskiej "dokumentów wydanych obywatelom Ukrainy i osobom bez obywatelstwa stale zamieszkującym terytoria niektórych rejonów obwodu donieckiego i ługańskiego Ukrainy". Dekret głosi, że dokumenty uznawane będą czasowo – "do uregulowania politycznego sytuacji w niektórych rejonach” Donbasu.

W dekrecie oświadczono, że celem decyzji o uznawaniu paszportów tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej jest "ochrona praw i swobód człowieka i obywatela" oraz że kierowano się przy tym "powszechnie uznanymi zasadami i normami międzynarodowego prawa humanitarnego".

Rosja uzna wszystkie dokumenty

Dekret wchodzi w życie w sobotę, w dniu jego ogłoszenia. Kreml poinformował o nim w czasie, gdy w Monachium w Niemczech rozpoczynało się spotkanie szefów MSZ "czwórki normandzkiej" (Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy) w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie. Zgodnie z dekretem uznawane będą nie tylko paszporty, ale też np. dokumenty potwierdzające wykształcenie, akty urodzenia czy ślubu. O tym, że w Rosji paszporty wydawane przez prorosyjskich separatystów z ogarniętych konfliktem obwodów Ukrainy są w praktyce uznawane – np. przy kupowaniu biletów na podróż czy rezerwacji hoteli – informował wcześniej w lutym rosyjski portal RBK. Przedstawiciel separatystów z Doniecka Denis Puszylin przyznał, że podróżując do Rosji, od prawie roku posługuje się takim właśnie paszportem. Separatyści z Ługańska wydają mieszkańcom dokumenty "republiki ludowej" od połowy 2015 roku. Mieszkańcy obwodu donieckiego z terenów kontrolowanych przez separatystów zaczęli dostawać nowe dokumenty w marcu zeszłego roku.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

Tagi:
Raporty: