Świat

Rosja uzbroi Białoruś w Su-30. "Dobrze zaprezentowały się w konflikcie syryjskim"

Świat

Rosyjskie naloty. Su-30 eskortują Tu-160
MO RosjiRosyjskie Su-30 w czasie nalotów na cele tzw. Państwa Islamskiego w Syrii

Białoruś planuje kupić od Rosji co najmniej eskadrę samolotów wielozadaniowych Su-30SM – oświadczył dowódca sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej Białorusi Aleh Dwihaleu. Transakcja ma zostać zrealizowana do 2020 roku.

- Planujemy zakup wielozadaniowego samolotu nowej generacji Su-30SM. Ten samolot dobrze zaprezentował się w konflikcie syryjskim i jest na uzbrojeniu w wielu krajach – powiedział Aleh Dwihaleu, cytowany przez państwową agencję BiełTA. Dodał, że Mińsk planuje zakup co najmniej eskadry samolotów Su-30SM.

- Chodzi o liczbę od 8 do 12 sztuk – sprecyzował analityk ds. wojskowych Alaksandr Alesin. I dodał. - Wcześniej zakup tych samolotów zapowiadał minister obrony Andrej Raukou.

Trzy warianty

Ekspert wyjaśnił, że gdy Rosja próbowała nakłonić Białoruś do otwarcia swojej bazy w Bobrujsku, zapowiadała gotowość dyslokowania tam właśnie samolotów tego typu, obsługiwanych przez rosyjskich pilotów.

- Prezydent (Alaksandr) Łukaszenka nie zgodził się wówczas i powiedział, że mamy swoich dobrych pilotów, których trzeba tylko wyszkolić. Być może udało się doprecyzować techniczne szczegóły tej transakcji – ocenił Alaksandr Alesin. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę możliwości finansowe Białorusi, w grę wchodzą trzy warianty: duża zniżka, długoterminowy kredyt lub zakup na zasadzie leasingu.

Su-30SM to zmodernizowana wersja myśliwca Su-27. Jak przypomina Alesin, może wypełniać zadania walki w powietrzu, atakowania celów naziemnych i wsparcia wojsk piechoty na polu walki.

- Nowe Su-30SM mają zastąpić przestarzałe, choć częściowo modernizowane na własną rękę przez Białoruś myśliwce Su-27 i nielatające już od dawna Su-24 – mówi Alesin.

Wstępne porozumienie

W lutym 2016 r. białoruskie ministerstwo obrony informowało o wstępnym porozumieniu z rosyjskimi zakładami Irkut w sprawie zakupu Su-30SM, które mają zastąpić ok. 30-letnie maszyny Mig-29.

Jak poinformowały "Biełorusskije Nowosti", we wtorek do bazy lotniczej w Lidzie w obwodzie grodzieńskim dostarczone zostały cztery samoloty szkoleniowo-bojowe Jak-130. To druga partia maszyn (pierwsza trafiła na Białoruś w ubiegłym roku), zakupionych przez Białoruś w rosyjskich zakładach Irkut.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru