TVN24 | Świat

Ministrowie obrony USA i Rosji omówili "kwestie będące przedmiotem wzajemnego zainteresowania"

TVN24 | Świat

Autor:
ads
Źródło:
Reuters, PAP
Rosyjskie wojsko ćwiczy w pobliżu Ukrainy
mil.ru Rosyjskie wojsko ćwiczy w pobliżu Ukrainy

Ministrowie obrony USA i Rosji, Lloyd Austin i Siergiej Szojgu, rozmawiali w czwartek o "zmniejszaniu zagrożenia na granicy z Ukrainą" - podał Pentagon. Informację o rozmowie przekazał też rosyjski resort obrony.

Pentagon wydał dwuzdaniowe oświadczenie o rozmowie telefonicznej Austina z Szojgu. Czytamy w nim, że rozmowa między ministrami dotyczyła "zmniejszania zagrożenia przy granicy z Ukrainą".

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w czasie rozmowy "omówiono kwestie bezpieczeństwa będące przedmiotem wzajemnego zainteresowania".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Napięcie na granicy z Ukrainą, warunki Putina i odpowiedź Zachodu

Rosja gromadzi wojska przy granicy z Ukrainą. Władimir Putin przekonywał, że nie ma planu, by zaatakować sąsiada, ale domaga się od Zachodu "gwarancji bezpieczeństwa", które miałyby wykluczać dalsze rozszerzanie się NATO na wschód, zwłaszcza o Ukrainę i inne kraje posowieckie.

Rosjanie zażądali też od NATO usunięcia broni ofensywnej z tego regionu. Waszyngton odrzucił te żądania jako nie nadające się do rozpoczęcia rozmów, wskazując, że główna zasada NATO głosi, iż sojusz jest otwarty dla każdego kwalifikującego się do członkostwa kraju i żadna strona trzecia nie ma w tym przypadku prawa weta.

10 stycznia, najprawdopodobniej w Genewie, odbędzie się spotkanie dyplomatów rosyjskich i amerykańskich, mające dotyczyć szeroko pojętych kwestii bezpieczeństwa. 12 stycznia zaplanowano z kolei posiedzenie Rady NATO-Rosja, a dzień później ma dojść do spotkania przedstawicieli Rosji z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Autor:ads

Źródło: Reuters, PAP