Uroczystości w Miednoje. Członkowie rodzin i służby mundurowe oddały hołd zamordowanym

Oddadzą hołd oficerom pomordowanym przez NKWD
Oddadzą hołd oficerom pomordowanym przez NKWD
tvn24
W Miednoje znajduje się jeden z cmentarzy upamiętniających Polaków zamordowanych przez NKWDtvn24

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje odbyły się we wtorek uroczystości upamiętniające 19. rocznicę jego otwarcia. Hołd poległym oddali przedstawiciele rodzin ofiar i polskich służb mundurowych.

Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje koło Tweru został otwarty i poświęcony 2 września 2000 roku. Znajduje się na nim 25 zbiorowych mogił, w których spoczywają szczątki 6300 polskich jeńców obozu w Ostaszkowie, w tym pięciu tysięcy policjantów II RP, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej, Oddziału II Sztabu Głównego WP i pracowników wymiaru sprawiedliwości.

Uroczystości z udziałem rodzin i służb mundurowych

W każdą rocznicę otwarcia nekropolii hołd poległym składają ich potomkowie i delegacje współczesnych polskich służb mundurowych.

Jak powiedział rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka, wtorkowe uroczystości są szczególne ze względu na przypadające w tym roku 100-lecie powołania Policji Państwowej. - Dzisiejsze służby kontynuują tradycję Policji przedwojennej, czerpiąc z niej wzorce i tradycje - wskazał rzecznik.

Delegacja Policji uczestniczy w obchodach w Miednoje co roku. We wtorek przewodniczył jej Komendant Główny gen. insp. Jarosław Szymczyk. W uroczystościach tradycyjnie brali udział także przedstawiciele: Straży Granicznej, Służby Więziennej i Służby Celnej.

W imieniu rodzin hołd poległym oddali przedstawiciele Stowarzyszeń: Rodzina Policyjna 1939 roku i Rodzina Katyńska. Ambasadę RP w Moskwie reprezentował charge d'affaires Jacek Śladewski.

Uroczystości rozpoczęły się wystawieniem wart honorowych i złożeniem wieńców. Mszę polową odprawił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Ze strony rosyjskiej w obchodach wzięły udział władze Zespołu Memorialnego w Miednoje, na którego terenie znajduje się Polski Cmentarz Wojenny. Obecny był także szef polskiej sekcji Stowarzyszenia Memoriał, zasłużonej rosyjskiej organizacji pozarządowej badającej i dokumentującej zbrodnie stalinowskie, Aleksandr Gurjanow. Stowarzyszenie Memoriał przygotowuje księgę w języku rosyjskim poświęconą Miednoje i spoczywającym tam ofiarom zbrodni katyńskiej.

Cmentarz jeńców z Ostaszkowa

Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje zajmuje obszar około 1,7 hektara. U wejścia stoją dwa obeliski z godłem Rzeczypospolitej. Za zespołem ołtarzowym znajdują się zbiorowe mogiły z wysokimi krzyżami. Tablice upamiętniające zamordowanych umieszczono wzdłuż alei okalającej teren mogił. Cmentarz jest częścią Zespołu Memorialnego, obejmującego także tereny, gdzie spoczywają obywatele ZSRR - ofiary represji stalinowskich.

Nekropolia znajduje się około 30 km od Tweru, w pobliżu drogi do Petersburga - w miejscu, gdzie w 1991 roku odnaleziono zbiorowe mogiły jeńców z Ostaszkowa. Dokumenty o jej budowie, podobnie jak Cmentarza Wojennego w Katyniu, Polska i Rosja podpisały w 1995 roku.

Rząd Rosji przyjął w 1996 roku uchwałę o utworzeniu w Katyniu i Miednoje zespołów memorialnych w miejscach pochówków obywateli radzieckich i polskich - ofiar represji totalitarnych. Budowa Polskiego Cmentarza Wojennego, prowadzona staraniami Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, trwała w latach 1999-2000.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president-sovet.ru