Putin nakazał ulepszenie arsenału rakiet balistycznych

Start zmodyfikowanej cywilnej wersji Szatana
Start zmodyfikowanej cywilnej wersji Szatana
Kosmotras
KosmotrasWładimir Putin i rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek, że doktryna militarna Rosji "pozostaje czysto defensywna", pomimo aktywności NATO. I jednocześnie poinformował, że rosyjski arsenał pocisków balistycznych będzie modernizowany. "Będziemy bronić naszego bezpieczeństwa konsekwentnie" - powiedział.

Władimir Putin nakazał ulepszenie rosyjskiego arsenału międzykontynentalnych pocisków balistycznych do 2021 roku. - W perspektywie średnioterminowej musimy w pełni wyposażyć lądowe strategiczne punkty w nowoczesne uzbrojenie - powiedział podczas spotkania z dowódcami wojskowymi.

- Nasza doktryna militarna, która ma absolutnie defensywny charakter, pozostanie niezmieniona, ale będziemy bronić naszego bezpieczeństwa konsekwentnie i stanowczo - powiedział rosyjski prezydent podczas spotkania w ministerstwie obrony Rosji.

"Nie chcemy militaryzować Arktyki"

Od 1 grudnia w Rosji zaczęło funkcjonować nowe dowództwo strategiczne - w Arktyce. Dowództwo, a faktycznie nowy okręg wojskowy, powstanie na bazie Floty Północnej Federacji Rosyjskiej, która zostanie wycofana ze składu Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Władimir Putin podczas spotkania z dowództwem wojskowym powiedział, że Rosja nie planuje zmilitaryzować rejonu Arktyki, ale podejmie środki, które są niezbędne do zapewnienia zdolności obronnych.

- Jeszcze raz podkreślam, że nie zamierzamy angażować się w militaryzację Arktyki. Nasze akcje w regionie są dość umiarkowane i są konieczne do zapewnienia możliwości obronnych Rosji - powiedział prezydent Rosji.

Utworzenie okręgu wojskowego w Arktyce jest związane z zabiegami Rosji o rozszerzenie swych granic w strefie arktycznej. Rosja zapowiedziała, że wiosną 2015 roku złoży w Komisji ONZ ds. Granic Szelfu Kontynentalnego wniosek o powiększenie szelfu Rosji w Arktyce. Jego zatwierdzenie będzie oznaczało przyznanie Rosji prawa do 1,2 mln kilometrów kwadratowych w Oceanie Arktycznym, a w konsekwencji - do znajdujących się tam złóż ropy i gazu.

Autor: kło//plw / Źródło: Reuters, Sputnik News

Pozostałe wiadomości