Zełenski na szczycie w Tunezji. "Wiecie, co to za atak? To ponad 20 milionów ludzi bez światła"

Autor:
FC//now
Źródło:
PAP
Zełenski wystąpił na szczycie w Tunezji. "Pokój na Ukrainie to pokój także dla was"
Zełenski wystąpił na szczycie w Tunezji. "Pokój na Ukrainie to pokój także dla was"facebook.com/zelenskiy.official/
wideo 2/21
facebook.com/zelenskiy.official/Zełenski wystąpił na szczycie w Tunezji. "Pokój na Ukrainie to pokój także dla was"

Rosja użyła przeciwko Ukrainie ponad 4700 rakiet w ciągu 270 dni pełnoskalowej wojny - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na odbywającym się w Tunezji szczycie narodów francuskojęzycznych. - Setki naszych miast są po prostu spalone. Zginęły tysiące ludzi. Setki tysięcy siłą deportowano do Rosji. Miliony wyjechały z Ukrainy, ratując się przed wojną - przekazał Zełenski w wystąpieniu transmitowanym przez łącze wideo.

Prezydent Ukrainy, który zabrał głos w niedzielę na szczycie narodów francuskojęzycznych zorganizowanym w Tunezji, podkreślił, że trzeba zatrzymać rosyjską agresję. - Przywrócenie pokoju jest możliwe! - mówił.

Wołodymyr Zełenski przemawiał na odbywającym się w Tunezji szczycie narodów francuskojęzycznychfacebook.com/zelenskiy.official/

Wołodymyr Zełenski przywołał wtorkowy zmasowany atak rakietowy na Ukrainę, w czasie którego Rosjanie wystrzelili blisko 100 rakiet. - Dla Ukrainy ten wtorek to niemal sto ataków rakietowych. 100 różnych rakiet przeciwko naszym miastom, budynkom mieszkalnym, przedsiębiorstwom, przeciwko elektrociepłowniom. Wiecie, co to za atak? To ponad 20 milionów ludzi bez światła (...) Odłączone zostały reaktory dwóch naszych elektrowni atomowych - powiedział.

Mówił o ukraińskiej "formule pokoju"

Prezydent Ukrainy przypomniał, jaka jest ukraińska "formuła pokoju". - Bezpieczeństwo radiologiczne i jądrowe, bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo energetyczne, uwolnienie wszystkich jeńców i deportowanych, wypełnienie statutu ONZ i przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy i porządku światowego, wyprowadzenie rosyjskich wojsk i przerwanie działań zbrojnych. Przywrócenie sprawiedliwości, przeciwdziałanie ekobójstwu, niedopuszczenie do eskalacji i utrwalenie zakończenia wojny - powiedział Zełenski.

- Pokój na Ukrainie to pokój także dla was - dodał, wskazując, że rosyjska agresja zagraża stabilności całego świata, między innymi bezpieczeństwu jądrowemu, żywnościowemu, energetycznemu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/zelenskiy.official/

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości