Konflikt Rosja-Ukraina. Wschodnia flanka NATO wzmocniona. Amerykańskie F-15 wylądowały w Estonii

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Sześć amerykańskich myśliwców F-15 wylądowało w Estonii - donosi Agencja Reutera. Maszyny zostaną tam półtora tygodnia. To element wzmacniania przez NATO obecności na wschodniej flance Sojuszu w obliczu napięć między Rosją i Ukrainą. 

W środę w bazie lotniczej Amari w Estonii wylądowało sześć amerykańskich myśliwców F-15. Rzecznik bazy poinformował, że maszyny pozostaną tam do końca przyszłego tygodnia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE w TVN24 GO

Dowództwo Sił Powietrznych NATO przekazało, że myśliwce wzmocnią natowską operację Baltic Air Policing, która polega na patrolowaniu przestrzeni powietrznej trzech krajów nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii. Reuters zaznacza, że wspomniane kraje nie dysponują własnymi myśliwcami i w kwestii ochrony swojej przestrzeni powietrznej polegają całkowicie na siłach NATO. Jednym z głównych zadań Baltic Air Policing jest przeciwdziałanie naruszeniom przestrzeni powietrznej przez lotnictwo rosyjskie oraz monitorowanie ruchu wojskowych statków powietrznych Federacji Rosyjskiej.

Misję Air Policing w Szawlach pełni obecnie Polski Kontyngent Wojskowy "Orlik 10" z myśliwcami F-16. Polskich lotników wspierają Belgowie z myśliwcami Eurofighter Typhoon stacjonujący w Amari.

Siły państw NATO "przechodzą w stan gotowości"

W poniedziałek Sojusz Północnoatlantycki wydał komunikat, w którym poinformował, że siły państw NATO "przechodzą w stan gotowości i wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do baz na wschodzie Europy, wzmacniając w ten sposób odstraszanie i sojuszniczą obronę w sytuacji, w której Rosja kontynuuje kumulowanie sił wokół Ukrainy".

W oświadczeniu nie wspomniano jednak o rozmieszczeniu amerykańskich myśliwców w Estonii - zwraca uwagę Reuters.

Rosja grożąca Ukrainie inwazją, oskarża niezmiennie od tygodni państwa NATO i ich sojuszników o eskalację napięć. Zachodni politycy podkreślają, że chcą znalezienia pokojowego wyjścia z sytuacji i to Rosja doprowadziła do olbrzymiego wzrostu napięcia w Europie.

W ostatnich dniach liczni członkowie NATO ogłosili dodatkowe wsparcie w obliczu agresywnej postawy Rosji. Sojusz zapowiedział, że w czwartek Dania wyśle do bazy Siauliai na północy Litwy cztery myśliwce F-16.

"Myśliwce będą współpracować z innymi państwami sojuszniczymi w ramach manewrów powietrze-powietrze i powietrze-ziemia jako uzupełnienie misji Air Policing" - poinformowało w komunikacie Dowództwo Sił Powietrznych NATO.

USA postawiły w stan gotowości 8,5 tysiąca żołnierzy - poinformował w poniedziałek szef Pentagonu John Kirby. Wyjaśnił, że wybrane jednostki zostałyby wysłane do Europy w razie uruchomienia przez NATO Sił Odpowiedzi Sojuszu w obliczu gromadzenia się rosyjskiego wojska w pobliżu granic z Ukrainą. W skład kontyngentu wchodziłyby m.in. brygadowe zespoły bojowe (BCT), siły logistyczne, medyczne, lotnicze i wywiadowcze.

ROSJA-UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY, PRZYCZYNY KONFLIKTU. CZYTAJ RAPORT >>>

We wtorek prezydent USA Joe Biden powiedział, że "w bliższym terminie" może przenieść część z 8,5 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy zostali postawieni w stan gotowości, by móc zjawić się szybko w Europie. Zaznaczył jednak, że żadne wojska amerykańskie nie zostaną rozmieszczone na samej Ukrainie.

Groźba konfliktu między Rosją i Ukrainą

Rosja jak dotąd zaprzeczała planowaniu inwazji na Ukrainę, nie wycofała jednak zgromadzonych ponad stu tysięcy żołnierzy w pobliżu granic z Ukrainą. Na żądania Zachodu w sprawie deeskalacji napięcia przedstawiła listę propozycji dotyczących "gwarancji bezpieczeństwa", w których domaga się od USA i państw NATO, by nie przyjmowały Ukrainy do Sojuszu, a także, by wycofały kontyngenty z państw członkowskich w Europie Wschodniej.

We wtorek wieczorem rosyjskie władze poinformowały o rozpoczęciu manewrów Floty Północnej na Morzu Barentsa w Arktyce, a w poniedziałek – o ćwiczeniach Floty Bałtyckiej na akwenie Morza Bałtyckiego. W ubiegły czwartek ministerstwo obrony Rosji zapowiedziało na styczeń i luty manewry marynarki wojennej z udziałem 140 okrętów, ponad 60 samolotów i 10 tys. wojskowych, które zostaną przeprowadzone na morzach Śródziemnym, Północnym i Ochockim oraz na Oceanie Spokojnym i Atlantyckim.

PAP/Reuters/ Maciej Zieliński

Autorka/Autor:momo, pp/adso

Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: