TVN24 | Świat

Niemcy i Austria wzywają swoich obywateli do opuszczenia Ukrainy

TVN24 | Świat

Autor:
akr
Źródło:
PAP

W związku zagrożeniem ze strony Rosji kolejne kraje zaleciły swoim obywatelom opuszczenie Ukrainy. W sobotę niemiecki resort dyplomacji wezwał "do natychmiastowego opuszczenia" tego kraju. Austriackie MSZ postąpiło podobnie. Ponadto wydało ostrzeżenie dla osób podróżujących na Ukrainę.

W sobotę niemieckie MSZ zaleciło swoim obywatelom natychmiastowy wyjazd z Ukrainy z powodu rosnących napięć między Ukrainą i Rosją. "Wzywamy obywateli niemieckich do natychmiastowego opuszczenia Ukrainy" – poinformował resort w komunikacie na stronie internetowej.

"Napięcia między Rosją a Ukrainą wzrosły w wyniku masowej obecności i ruchów rosyjskich jednostek wojskowych w pobliżu granic Ukrainy. Konflikt militarny jest możliwy w każdej chwili" - dodano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Austria wzywa swoich obywateli do opuszczenia Ukrainy

Również władze Austrii zwróciły się do swoich obywateli przebywających na Ukrainie, by z niej wyjechali. "Należy się spodziewać znacznego pogorszenia sytuacji" – ocenili w sobotę w Wiedniu przedstawiciele MSZ.

Apel ze strony Austrii dotyczy całej Ukrainy z wyjątkiem niektórych części zachodnich (Lwowa, Zakarpacia, Iwano-Frankowska i Czerniowiec). Incydenty w rejonie wschodniej Ukrainy znacznie się nasiliły w ciągu ostatnich 24 godzin – podała agencja dpa. Obecnie na Ukrainie przebywa około 180 obywateli Austrii.

Ponadto MSZ wdał ostrzeżenie dla osób, podróżujących na Ukrainę. Zadecydowano także o wzmocnieniu i wsparciu personelu ambasady austriackiej. "Będziemy nadal utrzymywać placówkę na Ukrainie, aby wspierać Austriaków opuszczających kraj, a także by utrzymywać kontakt z ukraińskimi partnerami" – poinformowało austriackie MSZ.

Kanclerz Austrii Karl Nehammer mówił w sobotę, że "ochrona i bezpieczeństwo naszych obywateli za granicą jest najwyższy priorytetem". - W ostatnich dniach sytuacja bezpieczeństwa we wschodniej Ukrainie uległa znacznemu pogorszeniu. Widzimy poważne oznaki dalszej eskalacji sytuacji, szczególnie w obliczu mobilizacji na terenach separatystycznych we wschodniej Ukrainie - dodał.

Wcześniej inne kraje, w tym Wielka Brytania czy USA, również zaapelowały do swoich obywateli o natychmiastowy wyjazd z Ukrainy.

PAP

Autor:akr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Chris McGrath/Getty Images

Tagi:
Raporty: