TVN24 | Świat

"Noc będzie czasem koszmaru dla Rosjan". Potrzebna decyzja Zachodu

TVN24 | Świat

Autor:
akw//now
Źródło:
TVN24

Komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej Maksymilian Dura mówił w TVN24 o trwającej od ponad pięciu miesięcy wojnie w Ukrainie i o tym, co może zmienić jej bieg. - Zaczyna się okres zimowy, gdy noc jest dłuższa od dnia. I to jest bardzo ważne. Zarówno strona ukraińska, jak i rosyjska mają ograniczone działania w nocy - mówił. Zaznaczył, że Zachód może odegrać tu ważną rolę, aby wzmocnić przewagę Ukrainy.

Komandor Maksymilian Dura mówił w TVN24 o czynnikach, które "mogą zmienić sytuację" na froncie. - Pierwszy to amunicja precyzyjna, która pozwala odcinać Rosjan od dostaw. No ale trzeba ich jakoś wyprzeć. Tu jest sytuacja związana z tym, że zaczyna się okres zimowy, a więc okres, gdy noc jest dłuższa od dnia. I to jest bardzo ważne. Zarówno strona ukraińska, jak i rosyjska mają ograniczone działania w nocy. To jest coś, co jest wadą tych armii, ponieważ oni nie mają ani noktowizorów, ani termowizorów w odpowiedniej ilości - zwracał uwagę komandor porucznik rezerwy.

- Jeżeli teraz będzie się chciało coś zmienić, Rosjanie nie mają szans, bo nie mają technologii. Natomiast Zachód może błyskawicznie przekazać dużą ilość termowizorów i noktowizorów armii ukraińskiej i wtedy armia ukraińska będzie wypychała Rosjan w nocy, bo tylko Ukraińcy będą mogli działać w nocy - tłumaczył gość TVN24.

>> Szef brytyjskiego wywiadu wojskowego: do końca roku nie będzie przełomu w wojnie

Według Dury Ukraina ma "lepszą amunicję krążącą" i "lepszą amunicję precyzyjną dalekiego zasięgu". - Być może niedługo Zachód się zdecyduje i zrozumie i da im ogromną ilość termowizorów i noktorwizorów po to, żeby ukraińskie wojsko mogło działać także w nocy. Wtedy Rosjanie będą mieli problem, noc będzie czasem koszmaru dla Rosjan - dodał.

- Możliwości działania są. Jedyne co trzeba zrobić, to trzeba Rosjan przestraszyć, aby nie robili tego, co robią na zajmowanym terytorium - podsumował.

Autor:akw//now

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości