TVN24 | Świat

Rosja-Ukraina. Ambasada USA w Kijowie apeluje do Amerykanów o rozważenie natychmiastowego wyjazdu

TVN24 | Świat

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Rosyjskie Su-35 przerzucane na białoruskie lotniska
Ministerstwo Obrony Rosji Rosyjskie Su-35 przerzucane na białoruskie lotniska

W związku z rosnącym zagrożeniem rosyjskimi działaniami militarnymi ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie zaapelowała w środę do obywateli USA o rozważenie natychmiastowego wyjazdu z Ukrainy. Jak podkreślono w komunikacie, sytuacja na Ukrainie jest "nieprzewidywalna".

"Sytuacja bezpieczeństwa na Ukrainie jest wciąż nieprzewidywalna ze względu na rosnące zagrożenie działaniami militarnymi Rosji" - czytamy w komunikacie, opublikowanym w środę na stronie internetowej ambasady USA w Kijowie. Jak zaznaczono, może ona ulec zmianie bardzo szybko i będzie o tym wiadomo "z niewielkim wyprzedzeniem".

Dlatego placówka wezwała amerykańskich obywateli przebywających na Ukrainie do "rozważenia wyjazdu już teraz, korzystając z komercyjnych lub innych dostępnych prywatnie środków transportu".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Ambasada zwróciła się także do obywateli USA na Ukrainie o wypełnienie formularza online, by móc się z nimi skontaktować. "Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz pozostać na Ukrainie" - podkreślono.

W komunikacie zaznaczono, że ambasada pozostaje otwarta i funkcjonuje bez zakłóceń.

Oświadczenie Departamentu Stanu

W poniedziałek Departament Stanu USA polecił rodzinom całego personelu amerykańskiej ambasady w Kijowie opuszczenie kraju i zezwolił na wyjazd z Ukrainy pracownikom technicznym. Posunięcie to nastąpiło w związku z rosnącymi napięciami związanymi ze zwiększeniem obecności wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą, które nie zostały złagodzone podczas piątkowych rozmów między sekretarzem stanu Antonym Blinkenem a rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem w Genewie, informował resort.

ROSJA-UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY, PRZYCZYNY KONFLIKTU. CZYTAJ RAPORT >>>

Urzędnicy podkreślili, że kijowska ambasada pozostanie otwarta, a zapowiedź nie stanowi ewakuacji. Zaznaczyli jednocześnie, że posunięcie to było rozważane od jakiegoś czasu i nie odzwierciedla zmniejszenia wsparcia USA dla Ukrainy. "Konsultowaliśmy się w sprawie tego kroku z ukraińskim rządem i koordynujemy je wraz z sojuszniczymi i partnerskimi ambasadami w Kijowie, w czasie, gdy określają swoje stanowiska" - przekazała w poniedziałek amerykańska ambasada w Kijowie.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: