Rosyjska inwazja na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
mp/kab
Źródło:
PAP

Ukraina broni się przed rosyjską inwazją już 60. dzień. W Odessie obiekt wojskowy i dwa budynki mieszkalne ucierpiały w wyniku rosyjskiego ostrzału. Obrońcy zabili natomiast w walkach w obwodzie chersońskim dwóch rosyjskich generałów - podał wywiad wojskowy Ukrainy. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Ostatniej doby jednostki obrony przeciwlotniczej Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych Ukrainy uderzyły w 17 celów, w tym trzy samoloty i pięć pocisków manewrujących informuje Ukrinform cytując komunikat Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy zamieszczony w niedzielę w Telegramie. Nad Odessą siły ukraińskie zestrzeliły dwa pociski.

> Ponad 600 osób zostało ewakuowanych w sobotę z obwodu chersońskiego do Krzywego Rogu w obwodzie dniepropietrowskim poinformował Ukinform, cytując zamieszczony w Telegramie komunikat władz lokalnych.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej w Kijowie powiedział, że "Rosja nie uważała i nie uważa Ukrainy za niepodległe państwo. Jednocześnie podkreślił, że "nie boi się spotkania z prezydentem Federacji Rosyjskiej". Zastrzegł jednak, że jeśli wojska rosyjskie zdecydują się na zlikwidowanie obrońców Mariupola i zorganizują "pseudoreferenda" w "pseudorepublikach", to Ukraina wycofa się z wszelkich procesów negocjacyjnych.

> Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) podał w komunikacie, że obrońcy zabili w walkach w obwodzie chersońskim dwóch rosyjskich generałów. Dodano, że inny generał "został ciężko ranny i w stanie krytycznym ewakuowany".

> Obiekt wojskowy i dwa budynki mieszkalne w Odessie ucierpiały w wyniku rosyjskiego ostrzału - poinformowały w sobotę ukraińskie Siły Zbrojne. Według służb zginęło co najmniej sześć osób, w tym trzymiesięczne niemowlę. Jest też kilkunastu rannych. "Jedynym celem rosyjskiego ataku rakietowego na Odessę jest terror" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

> Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała nagranie, które ma być przechwyconą rozmową telefoniczną rosyjskiego żołnierza z żoną. - Szykujemy wybuchowe niespodzianki na Wielkanoc - mówi mężczyzna, który według SBU stacjonuje ze swoim oddziałem w obwodzie mikołajowskim. - Nasi chłopcy przygotowują pisanki wielkanocne dla chachłów. Czołgiści piszą na pociskach "Chrystus zmartwychwstał!" - dodał.

> Wojska rosyjskie wywożą z Mariupola ciała wydobyte spod gruzów zbombardowanego w marcu teatru dramatycznego - poinformował doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko. Według przedstawiciela lokalnych władz agresorzy przewożą ciała ofiar "do wsi Manhusz, gdzie zrzucają je do 300-metrowego okopu".

Autor:mp/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości