Rosja: tarcza w Czechach będzie błędem

Świat

TVN24Czechy dostały od Rosji kolejne ostrzeżenie ws. tarczy

- Byłoby wielkim błędem czeskiego rządu, gdyby umieścił instalację radarową na czeskim terytorium - oświadczył czeskiej delegacji w Moskwie generał Jurij Bałujewski, szef rosyjskich sił zbrojnych.

Gen. Bałujewski spotkał się we wtorek z przedstawicielami czeskiego rządu, wiceministrem obrony Martinem Bartakiem i wiceministrem spraw zagranicznych Tomaszem Pojarem.

- Nie wykluczam, że nowa administracja w Stanach Zjednoczonych zrewiduje decyzje obecnych władz w sprawie obrony przeciwrakietowej - powiedział gen. Bałujewski.

Rosyjski generał nie odniósł się do planów ewentualnej budowy na terenie Polski wyrzutni rakiet przechwytujących, stanowiących także element tarczy antyrakietowej.

Pod koniec marca Republika Czeska oficjalnie rozpoczęła negocjacje z USA na temat zbudowania na jej terytorium współpracującego z tarczą radaru. Rozmowy te mają potrwać do końca roku.

Czeska koalicja rządowa jest podzielona w kwestii tarczy antyrakietowej: Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) premiera Mirka Topolanka i ludowcy (chadecy) są za budową radaru na amerykańskich warunkach.

Natomiast Zieloni chcieliby większego udziału NATO i UE w tym projekcie. Spośród ugrupowań lewicowej opozycji parlamentarnej, socjaldemokraci opowiadają się w większości za referendum w sprawie radaru, natomiast komuniści są mu zdecydowanie przeciwni.


Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24