Świat

Rosja szykuje się na najgorsze

Świat


Rosja podejmie działania zapobiegawcze, w tym wojskowe, w związku z północnokoreańskimi próbami atomowymi - donosi agencja Interfax, powołując się na źródła w resortach siłowych.

Atomowe próby Phenianu mogą wpłynąć na mieszkańców rosyjskiego Dalekiego Wschodu, tłumaczył rozmówca Interfaxu, w związku z czym Moskwa musi podjąć pewne kroki.

Źródło zaznaczyło, że nie obejmują one przemieszczenia rosyjskich wojsk, ale "kroki" są konieczne na wypadek wybuchu konfliktu na Półwyspie Koreańskim.

MSZ: potrzebna jest powściągliwość

Jednocześnie agencja Itar-Tass zacytowała inne źródło, tym razem w rosyjskim MSZ, które zapewniało, że Moskwa stara się nie dopuścić by "wojna nerwów" wokół Korei Północnej przerodziła się w konfrontację militarną.

- Rozumiemy, że mamy do czynienia z wojną nerwów i niebezpiecznym balansowaniem na skraju przepaści, ale to nie przerodzi się w gorący konflikt - mówiło źródło, zaznaczając, że konieczna jest "powściągliwość".

Będą sankcje dla Phenianu?

Jednocześnie, agencja Itar-Tass napisała, powołując się na MSZ, że rezolucja, którą w sprawie próby atomowej ma podjąć Rada Bezpieczeństwa ONZ, "będzie najpewniej mieć charakter sankcji".

Rozmówca agencji dodał, że "w Radzie Bezpieczeństwa ONZ trwają intensywne prace".

Tekst nowej rezolucji zaproponowały Japonia i Stany Zjednoczone. Na środowym spotkaniu stali członkowie Rady Bezpieczeństwa: USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny, a także Japonia i Korea Południowa - mają "skoordynować stanowiska" w kwestii dokumentu - poinformowała ambasador USA przy ONZ Susan Rice.

Rosja zmienia stanowisko

Do tej pory dwaj stali członkowie RB ONZ Chiny i Rosja sprzeciwiali się zaostrzaniu sankcji wobec Korei Północnej oraz próbom międzynarodowego izolowania reżimu Kim Dzong Ila.

Po pierwszej, dokonanej w roku 2006, RB ONZ przyjęła rezolucję nakładającą sankcje na Phenian, zakazującą sprzedaży temu krajowi m.in. sprzętu i technologii rakietowej.

Jak zauważa agencja Reutera, rosyjskie władze często wykorzystują "przecieki" z MSZ do mediów, by w ten sposób, a nie wprost ustami dyplomatów, oznajmić swoje stanowisko.

Phenian ostrzega przed wojną

Tymczasem w środę, dwa dni po próbie atomowej, Korea Północna ostrzegła Koreę Południową, że jej przystąpienie do amerykańskiej inicjatywy przeciwko Proliferacji Broni Masowego Rażenia (PSI) oznacza "deklarację wojny".

Phenian wystrzelił też kolejną rakietę.

Źródło: Interfax, Reuters