Rosja obawia się manewrów NATO. "Wskazują na celowe przygotowania do dużego konfliktu"

Świat

Ćwiczenia wojsk NATO w Rumunii. Nagranie z czerwcaNATO TV
wideo 2/64

Scenariusze manewrów wskazują, że NATO celowo przygotowuje się do użycia swych sił w dużym konflikcie wojennym - oświadczył szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Walerij Gierasimow. Zarzucił, że "wszelkie kroki Rosji" są przez "zachodnich propagandzistów" przestawiane jako zagrożenie dla pokoju. Z oceną wojskowego zgodził się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

- Trwają prace nad rozmieszczaniem w Europie elementów tarczy antyrakietowej USA. W krajach bałtyckich i Polsce, na wodach Morza Czarnego i Bałtyckiego, wzmaga się aktywność wojskowa, rośnie intensywność ćwiczeń wojskowych sojuszu - wyliczał we wtorek Walerij Gierasimow na briefingu dla attache wojskowych obcych państw.

Dodał, że scenariusze tych manewrów "wskazują na celowe przygotowanie NATO do użycia swych wojsk w dużym konflikcie wojennym".

Cel dialogu Rosji i NATO

Szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych, cytowany przez agencję RIA Nowosti i gazetę ministerstwa obrony "Krasnaja Zwiezda", powiedział, że od 2016 roku państwa członkowskie Sojuszu zwiększyły wydatki na obronność i planują dalsze ich podnoszenie.

Gierasimow zarzucił krajom zachodnim, że "wszelkie kroki Rosji w sferze zapewnienia bezpieczeństwa wojskowego", a także - jak oznajmił - "planowe i przejrzyste przedsięwzięcia związane z budową armii i floty" są przedstawiane "przez propagandzistów zachodnich" jako zagrożenie dla pokoju.

Rosyjski generał ostrzega przed "konfliktem wojennym na dużą skalę"

Generał oświadczył, że celem dialogu pomiędzy Rosją i NATO powinno być obniżenie ryzyka niebezpiecznych incydentów w sferze wojskowej. - Niezbędne jest wznowienie współpracy Rosja-NATO w celu rozwiązania nagromadzonych problemów - powiedział Gierasimow.

Przyznał, że nie ma obecnie przesłanek do wybuchu wojny na dużą skalę, jednak sytuacja na świecie jest niestabilna, a jej rozwój staje się dynamiczny.

- W takich warunkach nie można wykluczyć prawdopodobieństwa pojawienia się sytuacji kryzysowych, które mogą wymknąć się spod kontroli i przerodzić się w konflikt wojenny na dużą skalę - ostrzegł generał Gierasimow.

Niepokój Kremla

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zgodził się w środę z oceną Gierasimowa.

Słowa generała o tym, że NATO przygotowuje się do dużego konfliktu przedstawiciel Kremla określił jako "jedynie słuszne", ponieważ - jak ocenił - "jest to opinia profesjonalistów". Rzecznik prezydenta Władimira Putina przekonywał, że opinia ta "jest oparta na analizie prowadzonej przez wojskowych" rosyjskich w ramach monitorowania manewrów NATO.

- Nie jest sekretem, że trwająca ekspansja infrastruktury wojskowej NATO w kierunku naszych granic wywołuje niepokój - oświadczył Pieskow.

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: