Świat

Rosja straszy Polskę rakietami

Świat

Aktualizacja:
TVN24Rosja ostrzega i grozi

Kontruderzeniem ze strony Rosji może zakończyć się wystrzelenie przeciwrakietowego pocisku z Polski. - Nasz system antyrakietowy potraktuje to jako wystrzelenie pocisku balistycznego - ostrzega szef sztabu rosyjskiej armii Jurij Bałujewski.

Generał Jurij Bałujewski wypowiadał się w sobotę na konferencji prasowej w Moskwie, w której uczestniczył też rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Kislak.

- Amerykańskie propozycje w sprawie systemu tarczy antyrakietowej w Europie są nie do przyjęcia dla Rosji - podkreślił po raz kolejny szef sztabu. Jego zdaniem Pentagon, forsując budowę tarczy, dąży do otwartej konfrontacji z Moskwą.

Generał Bałujewski ocenił też, że amerykańskie plany budowy systemu obrony przeciwrakietowej w Europie mogą prowadzić do destabilizacji kontynentu oraz wywołać "asymetryczne" działania ze strony Rosji.

Rosja a traktat o ograniczeniu sił w Europie

Na tej samej konferencji prasowej poruszono temat traktatu o ograniczeniu sił konwencjonalnych w Europie (CFE), z którego ostatnio wystąpiła Rosja. Kislak stwierdził, że potrzebny jest nowy układ, który będzie odpowiadał nowej rzeczywistości.

Oskarżył też kraje zachodnie o wykorzystywanie sprawy CFE dla politycznych celów. Zapewnił jednak, że Rosja po zawieszeniu CFE nie zamierza podejmować żadnych działań na rzecz rozszerzenia obecności swych sił zbrojnych, mogących zagrozić innym krajom.

Oficjalnym powodem wystąpienia Rosji z CFE jest rozszerzenie NATO do granic Rosji, zakładanie baz amerykańskich w Bułgarii i Rumunii, a także nieratyfikowanie zmodyfikowanego w 1999 r. CFE przez zachodnich partnerów. Nieoficjalnie mówi się, że wystąpienie z CFE jest sprzeciwem wobec budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie.

Bułajewski: nie pomożemy Serbii

Rosja nie będzie udzielać pomocy wojskowej Serbii. szef sztabu rosyjskiej armii gen. Jurij Bałujewski

Choć Rosja nie popiera planów ogłoszenia niepodległości przez Kosowo, to Bałujewski zapewnił, że nie udzieli również pomocy wojskowej Serbii, jeśli prowincja ta proklamuje niepodległość. Przestrzegał jednak, że cała sytuacja może być destabilizujące dla regionu. - Jeśli jutro zostanie ogłoszona tak zwana niepodległość Kosowa, taka sytuacja odbije się echem w innych regionach: jak Abchazja, Południowa Osetia czy Naddniestrze - skomentował.

Tarcza antyrakietowa

Stany Zjednoczone chcą ulokować w Europie Środkowej tarczę antyrakietową. W Polsce miałyby się znajdować wyrzutnie rakiet przechwytujących, a w Czechach - radar. Jako państwa, przeciwko którym wymierzona jest tarcza, wymienia się najczęściej Iran i Koreę Północną, choć zagrożenie ze strony obu tych krajów znaczni się zmniejszyło.

Korea zgodziła się na wygaszenie reaktora w Jongbion, który mógłby posłużyć do budowy broni jądrowej. Jeśli chodzi o Iran, to opublikowany kilka tygodni temu raport amerykańskich agencji wywiadowczych stwierdził, że co najmniej od 2003 roku wzbogacanie przez Teheran uranu nie ma charakteru militarnego.

Zdecydowanym przeciwnikiem wybudowania w Polsce i Czechach tarczy jest Rosja. Moskwa uważa, że jej rozmieszczenie w centralnej Europie zachwiałoby równowagą sił pomiędzy nią a Stanami Zjednoczonymi. Polska wielokrotnie podkreślała, że ostateczne decyzje dotyczące elementów tarczy w Polsce powinny zapaść po konsultacjach ze stroną rosyjską.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24