Świat

Rosja sprawdza "reakcję i gotowość turecką". Niepokój w Ankarze

Świat


Turecka prasa w środę poświęca niemal w całości zagraniczne kolumny konfliktowi rosyjsko-ukraińskiemu i sytuacji na Krymie. Przeważają opinie, że Turcja powinna bardziej zaangażować się w rozwiązanie konfliktu nad Morzem Czarnym.

Turecki dziennik "Milliyet" opisuje wtorkową telefoniczną rozmowę premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jak pisze gazeta, Erdogan podczas blisko półgodzinnej rozmowy poświęconej w całości konfliktowi na Krymie podkreślił, że kryzys między Kijowem a Moskwą powinien być rozwiązany na gruncie i z poszanowaniem prawa międzynarodowego. Jak ocenił, niestabilna sytuacja na Ukrainie niesie ze sobą wiele negatywnych skutków dla całego regionu.

Testowanie Turcji

Jeden z największych dzienników "Hurriyet" pisze z kolei o poderwaniu przez Turcję ośmiu myśliwców F-16, gdy rosyjski samolot patrolowy przeleciał wzdłuż tureckiego wybrzeża Morza Czarnego, naruszając przestrzeń powietrzną Turcji. Według gazety Rosja w ten sposób chciała sprawdzić "reakcję i gotowość turecką".

Ten sam dziennik pisze o wtorkowej wizycie w Kijowie sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego, który oświadczył, że Stany Zjednoczone są gotowe udzielić Ukrainie kredytu w wysokości 1 mld dolarów, "wspomagając znacznie" w ten sposób rząd w Kijowie wobec eskalacji konfliktu z Rosją.

"Marnowanie czasu"

Z kolei dziennik "Radikal" pisze, że Turcja nie może sobie pozwolić na "marnowanie czasu na wewnętrzną walkę o władzę", gdy kryzys na Ukrainie przybiera na sile.

Turecka agencja prasowa Andolu Ajansi przytacza z kolei wypowiedź polskiego ambasadora w Turcji Mieczysława Cieniucha, według którego bardzo łatwo jest rozpocząć konflikt zbrojny, lecz trudno jest go potem zatrzymać. Ambasador stwierdził, że użycie sił zbrojnych wobec sąsiedniego kraju jest zawsze najgorszym scenariuszem. Jak podkreślił, podobnie jak ONZ, UE i NATO próbują zapobiec dalszej eskalacji konfliktu, tak Polska stara się przekonać swych partnerów do rozwiązania sytuacji na Krymie na drodze dyplomatycznej.

"Flota turecka spokojnie by sobie z Flotą Czarnomorską poradziła"
"Flota turecka spokojnie by sobie z Flotą Czarnomorską poradziła"tvn24

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: