Ojciec chrzestny wiolonczelista, dzieła sztuki i miliony dolarów. Jak Rosjanie wykorzystali zachodnie banki

Źródło:
PAP, istories.media

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych w swoim dochodzeniu na temat prania pieniędzy w wielkich bankach wymienia transakcje biznesmenów z Rosji. W doniesieniach pojawia się między innymi nazwisko muzyka Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Władimira Putina.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Śledztwo Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) dotyczy miedzy innymi banków HSBC, JPMorgan Chase i Deutsche Bank. Dane dotyczące Rosjan opublikował rosyjski portal Ważnyje Istorii (Ważne Historie). Powołując się na dokumenty pochodzące między innymi z biura amerykańskiego Departamentu Skarbu, podał, że "miliony dolarów przesłane zostały przez firmy i miliarderów z Rosji ludziom zbliżonym do Władimira Putina".

"Stary przyjaciel Putina"

Jak przekazały Ważnyje Istorii w 2010 roku cypryjska spółka Dulton Venture, związana z jednym z największych koncernów stalowych w Rosji - Siewierstalem, przelała 830 tysięcy dolarów firmie Sandalwood Continental. Firma ta - według doniesień medialnych - jest związana z Siergiejem Rołduginem.

Kim jest Rołdugin? "Wiolonczelista Siergiej Rołdugin jest starym przyjacielem prezydenta Rosji Władimira Putina i ojcem chrzestnym jego starszej córki Marii" - podały Ważnyje Istorii.

W dokumentach figuruje także kwota 6 mln dolarów, którą miał otrzymać w latach 2006-2008 doradca prezydenta Rosji Walentin Jumaszew. Przekazała je firma Epion Holdings Limited, zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Według portalu Ważnyje Istorii, firma ta należy do miliardera Aliszera Usmanowa, jednego z najbogatszych biznesmenów w Rosji.

Aliszer Usmanow kremlin.ru

Sposób na obejście sankcji

Dokumenty ujawnione przez ICIJ pokazują również, że miliarderzy z Rosji mogli wykorzystywać banki zachodnie, by obejść nałożone na nich sankcje. Rosyjska redakcja BBC News podała, że Arkadij Rotenberg - uważany za człowieka z bliskiego kręgu Putina - mógł posłużyć się w tym celu usługami londyńskiego banku Barclays.

Według BBC w banku tym w 2008 roku założyła konto firma Advantage Alliance, po czym przez rachunek przeszło w latach 2012-16 około 77 mln USD. Wiele tych transakcji zostało przeprowadzonych po objęciu Rotenberga zachodnimi sankcjami w 2014 roku. W lipcu autorzy dochodzenia przeprowadzonego przez komisję Senatu USA uznali, że firma Advantage Alliance uczestniczyła w transakcjach kupna dzieł sztuki, których celem było omijanie sankcji.

Władimir Putin i Arkadij Rotenberg w czasie uroczystości wręczenia nagród państwowych. Zdjęcie z 18 marca 2020 rokukremlin.ru

W 2016 roku bank Barclays zamknął rachunek Advantage Alliance z powodu podejrzeń, że konto to może być wykorzystywane do przesyłania funduszy z podejrzanych źródeł.

Arkadij Rotenberg - którego BBC nazywa jednym z najbliższych przyjaciół Putina - był jednym z pierwszych przedstawicieli Rosji objętych sankcjami USA krótko po aneksji Krymu przez Rosję w marcu 2014 roku. Na czarnej liście znalazł się również brat Arkadija, Boris Rotenberg.

Nazwisko Siergieja Rołdugina stało się głośne w związku z aferą Panama Papers z 2016 roku i ujawnieniem danych o aktywach w rajach podatkowych. Media, które opublikowały materiały Panama Papers, uznały Rołdugina za właściciela firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, z aktywami rzędu miliardów dolarów.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, istories.media

Źródło zdjęcia głównego: NVO/Wikimedia CC BY 2.0