TVN24 | Świat

Szojgu mówi o "symulowanym ataku nuklearnym USA na Rosję". Pentagon odpowiada

TVN24 | Świat

Autor:
asty,
tas
Źródło:
Reuters, TASS
Szef Pentagonu na symulacji wojny jądrowej z Rosją w Nebrasce
Szef Pentagonu na symulacji wojny jądrowej z Rosją w Nebrasce Twitter/@EsperDoD
wideo 2/3
Twitter/@EsperDoDSzef Pentagonu na symulacji wojny jądrowej z Rosją w Nebrasce

Minister obrony Rosji przekazał, że w listopadzie amerykańskie bombowce ćwiczyły przeprowadzanie ataku nuklearnego na Rosję z dwóch różnych kierunków. Samoloty te miały znajdować się w odległości 20 kilometrów od granicy rosyjskiej. Pentagon - odnosząc się do zarzutów strony rosyjskiej – poinformował, że ćwiczenia prowadzone przy granicy z Rosją były ogłaszane publicznie i były prowadzone zgodnie z międzynarodowymi protokołami.

Moskwa oskarżyła USA, NATO i Ukrainę o "prowokacyjne i nieodpowiedzialne zachowanie" - wskazując na prowadzone przez Stany Zjednoczone dostawy broni na Ukrainę, użycie przez Kijów tureckich dronów przeciwko wspieranym przez Rosję separatystom na wschodniej Ukrainie, a także prowadzenie ćwiczeń NATO w pobliżu granic.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, cytowany przez agencję TASS, powiedział w czasie wtorkowej wideokonferencji z ministrem obrony Chin Wei Fenghem że Moskwa "odnotowała znaczący wzrost aktywności amerykańskich bombowców strategicznych", które – jak określił – "wykonały w listopadzie 30 lotów w pobliżu granic Rosji". Szef resortu obrony Rosji powiedział, że to ponad dwa razy więcej takich operacji niż w tym samym okresie w zeszłym roku.

Szojgu o "symulowanym ataku nuklearnym USA na Rosję". Pentagon odpowiada

Szojgu skarżył się przede wszystkim na przeprowadzenie przez USA w tym miesiącu "symulowanego ataku nuklearnego USA na Rosję". "Szojgu podkreślił, że w tym miesiącu, podczas amerykańskich ćwiczeń wojskowych Global Thunder 10 amerykańskich bombowców strategicznych ćwiczyło wariant użycia broni jądrowej przeciwko Rosji praktycznie jednocześnie z kierunków zachodniego i wschodniego" - podała agencja TASS.

Strona rosyjska podkreśliła, że amerykańskie bombowce widziane były w odległości około 20 kilometrów od granicy z Rosją.

Pentagon odpiera zarzuty Rosji. - Misje te zostały ogłoszone publicznie i ściśle zaplanowane z dowództwem strategicznym, europejskim dowództwem, sojusznikami i partnerami, aby zapewnić maksymalne możliwości szkoleniowe i integracyjne, a także zgodność ze wszystkimi krajowymi i międzynarodowymi wymogami i protokołami – powiedział rzecznik Pentagonu pułkownik Anton Semelroth.

"Zarzuty Moskwy pojawiają się w czasie wysokiego napięcia w stosunkach z Waszyngtonem w sprawie Ukrainy, kiedy amerykańscy urzędnicy wyrażają obawy dotyczące możliwego rosyjskiego ataku na swojego południowego sąsiada" - podał Reuters.

Global Thunder to coroczne ćwiczenie nuklearne amerykańskiego dowództwa strategicznego, mające na celu przetestowanie i zademonstrowanie gotowości amerykańskich zdolności nuklearnych. W tym roku w czasie ćwiczeń przetestowano zdolności bombowców B-52, zdolnych do przenoszenia broni jądrowej.

Szef Pentagonu na symulacji wojny jądrowej z Rosją w Nebrasce
Szef Pentagonu na symulacji wojny jądrowej z Rosją w Nebrasce (materiał z 2020 roku)Twitter/@EsperDoD

Rozmowa Gierasimowa i Milleya

Czołowi rosyjscy i amerykańscy dowódcy – Walerij Gierasimow i Mark Milley – rozmawiali we wtorek telefonicznie, ale żadna ze stron nie ujawniła treści rozmowy – przekazała agencja Reutera.

Agencja TASS podała, że w czasie rozmowy poruszono "aktualne zagadnienia bezpieczeństwa międzynarodowego".

Amerykański bombowiec B-52Tech. Sgt. Emerson Nuñez/U.S. Air Force

Autor:asty, tas

Źródło: Reuters, TASS

Źródło zdjęcia głównego: Tech. Sgt. Emerson Nuñez/U.S. Air Force