TVN24 | Świat

Piloci lądowali w polu kukurydzy, samolot do utylizacji. "Nie jest nikomu potrzebny"

TVN24 | Świat

Autor:
tas/dap
Źródło:
RBK, Wiedomosti

Airbus A321 Uralskich Linii Lotniczych dwa lata temu awaryjnie wylądował w polu kukurydzy pod Moskwą z powodu uszkodzenia silników. Na pokładzie maszyny znajdowały się 233 osoby. Nikt nie zginął. To była głośna sprawa, a lotnicy zostali uhonorowani przez prezydenta Władimira Putina gwiazdami Bohatera Rosji. Sam samolot jednak - jak podkreślił dyrektor linii lotniczych Siergiej Skuratow - "przestał być użyteczny" i podlega utylizacji.

Skuratow powiedział portalowi RBK, że airbus ciągle znajduje się na placu na lotnisku Żukowskoje w pobliżu Moskwy. - Nie jest nikomu potrzebny. Powinien zostać utylizowany, gdy protokół z dochodzenia (dotyczącego awarii) zostanie ostatecznie podpisany, a Komitet Śledczy wyda zgodę na utylizację - dodał szef Uralskich Linii Lotniczych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W połowie sierpnia 2019 roku airbus A321, lecący z Moskwy do Symferopola na Krymie, został zmuszony do awaryjnego lądowania niedługo po starcie z lotniska Żukowskoje. Maszyna wylądowała bez wysuniętego podwozia, w polu kukurydzy, w odległości około jednego kilometra od początku pasa startowego.

Linie lotnicze poinformowały wówczas, że samolot zderzył się ze stadem mew, co spowodowało uszkodzenie obu silników. - Znaleźliśmy znaczną liczbę ptaków w silnikach, wszystko zostało udokumentowane - mówił w wywiadzie dla RBK Siergiej Skuratow.

Na pokładzie airbusa znajdowały się 233 osoby, w tym pięcioro członków załogi. Nikt nie zginął. Kilkadziesiąt pasażerów odniosło nieznaczne obrażenia.

Uhonorowani piloci

W listopadzie 2019 roku prezydent Władimir Putin przyznał gwiazdy Bohatera Rosji pilotom samolotu. Nagrody otrzymali dowódca lotu Damir Jusupow i drugi pilot Gieorgij Murzin. Jusupow mówił, że "nie uważa się za bohatera, a decyzja o wylądowaniu samolotu na polu zapadła po awarii drugiego silnika".

Samolot nie podlegał renowacji, został pocięty i usunięty z pola, a odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia sięgnęło 46 milionów dolarów - podła gazeta "Wiedomosti".

Autor:tas/dap

Źródło: RBK, Wiedomosti