TVN24 | Świat

Google odmawia usunięcia treści. Sąd w Moskwie zasądza karę grzywny

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Służby prasowe sądu w Moskwie podały w poniedziałek, że koncern Google został ukarany grzywną w wysokości 3 milionów rubli (około 165 tysięcy złotych) za brak usunięcia materiałów, które zawierają treści zakazane w Rosji. To kolejna kara nałożona w Rosji na ten koncern. Suma orzeczonych wobec niego dotąd grzywien wynosi 44 mln rubli (blisko 2,5 miliona złotych).

Sąd w Moskwie ukarał w poniedziałek koncern Google grzywną w wysokości 3 mln rubli (około 165 tysięcy złotych) - podały służby prasowe sądu. Oświadczyły, że "koncern odmówił usunięcia treści internetowych, uznanych w Rosji za zakazane". Jest to kolejna kara nałożona w Rosji na ten koncern. Suma orzeczonych wobec niego dotąd grzywien wynosi 44 mln rubli (blisko 2,5 miliona złotych).

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Poprzednią karę finansową sąd orzekł wobec Google'a 23 listopada. Decyzję podjął sąd wyższej instancji, który nie uznał apelacji złożonej przez koncern. Rosyjski parlamentarzysta Wasilij Piskariow stwierdził, że do początku października Google nie usunął ponad 2,6 tys. materiałów, które zawierają treści zakazane w Rosji. Większość tych materiałów znajduje się na serwisie YouTube.

Rosyjski regulator chce karania wielkich koncernów internetowych

O karanie za tego rodzaju wykroczenia zwraca się do sądów rosyjski regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor. Według danych regulatora od początku wielkie koncerny internetowe: Facebook, Twitter, Google, Telegram, TikTok oraz rosyjskie serwisy: Odnokłassniki i VKontakte ukarane zostały grzywnami w łącznej wysokości 187 mln rubli (ponad 10 milionów złotych).

Władze Rosji zażądały również, by 13 koncernów technologicznych do 1 stycznia 2022 roku otworzyło w Rosji swoje przedstawicielstwa.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: BigTunaOnline / Shutterstock