Świat

"Dostawy rozpoczęły się". Rosyjskie rakiety dla Iranu

Świat

Rosyjskie systemy S-400 w Syrii
MO RosjiSystemy rakietowe S-300 i S-400 to podstawa rosyjskiej obrony przeciwlotniczej

Rosja zaczęła dostarczać do Iranu rakietowy system obrony przeciwlotniczej S-300 - poinformował doradca prezydenta Rosji Władimira Putina do spraw współpracy techniczno-wojskowej Władimir Kożyn.

- Kontrakt jest wdrażany i dostawy rozpoczęły się - poinformował, nie podając szczegółów.

Rosja i Iran kontrakt na dostawę systemów S-300 zawarły w 2007 roku. Na mocy tego porozumienia Rosja miała dostarczyć Iranowi co najmniej pięć takich systemów, uważanych za jedne z najgroźniejszych w rosyjskim arsenale.

Realizacja została zawieszona w związku z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku, wprowadzającą sankcje przeciwko Teheranowi, w tym zakaz dostarczania mu nowoczesnego uzbrojenia. W odpowiedzi Iran złożył wniosek o międzynarodowy arbitraż przeciwko Rosji.

Atomowe porozumienie z Iranem

14 lipca br. sześć mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) osiągnęło z Iranem porozumienie, którego celem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji. Zostaną one jednak cofnięte dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy.

W kwietniu r. 2015 prezydent Putin uchylił zakaz dostaw systemów S-300 Iranowi. Decyzja Putina, który podpisał dekret zezwalający na eksport S-300 do Iranu, wywołała krytykę i zaniepokojenie ze strony USA, Izraela i UE.

Autor: mm//gak / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY 2.0) | Archlinux

Tagi:
Raporty: