Kałasznikow w szkole "zaszczepi uczucie patriotyzmu". Nauczyciele otrzymali rekomendacje

Świat


Rosyjskie ministerstwo oświaty przygotowało materiały dla nauczycieli poświęcone tematycznym lekcjom o karabinie Kałasznikowa - podał dziennik "Kommiersant". W ramach takich zajęć miałyby się odbywać między innymi zawody w rozkładaniu i składaniu karabinków AK-47 lub AK-74. Lekcje miałyby odbywać się z okazji setnej rocznicy urodzin konstruktora broni Michaiła Kałasznikowa, przypadającej 10 listopada.

Materiały z rekomendacjami zostały zamieszczone na stronie resortu oświaty we wtorek. Z dokumentu wynika, że zajęcia powinny "zaszczepiać uczucie patriotyzmu" i "sprzyjać wzrostowi zainteresowania służbą w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej" - pisze w środowej publikacji dziennik "Kommiersant".

Zajęcia tematyczne miałyby odbywać się w szkołach wszystkich poziomów.

Ministerstwo zaleca między innymi, by uczniowie zostali zapoznani z biografią konstruktora Michaiła Kałasznikowa oraz specyfikacją automatu Kałasznikowa w porównaniu z amerykańskim karabinem M16.

Zawody w rozkładaniu i składaniu broni miałyby być uzależnione od wieku uczniów.

Nauczycielom zarekomendowano, by zajęcia prowadzili na podstawie poradnika, w którym zawarto informacje o tym, że "każdego roku od kul z AK ginie ćwierć miliona ludzi" oraz "z automatu Kałasznikowa zabito więcej ludzi niż w wyniku ognia artyleryjskiego, nalotów bombowych i ostrzałów rakietowych".

Resort w komentarzu dla "Kommiersanta" zaznaczył, że zajęcia mają "wyłącznie humanistyczny charakter".

- Ten poradnik jest zauważalnie przechylony w stronę militaryzacji, co po raz kolejny rodzi pytanie, dlaczego patriotyzm w Rosji coraz częściej wiąże się z militaryzmem, a nie ze sztuką czy nauką - pytał w rozmowie z "Kommiersantem" Anton Szczerbak z organizacji Petersburskie Matki Żołnierzy.

"Najbardziej znany Rosjanin"

"W rekomendacji jest zapis, że za granicą Michaiła Kałasznikowa nazywają najbardziej znanym Rosjaninem" - podał zarejestrowany na Łotwie rosyjskojęzyczny portal Meduza. Jak piszą jego dziennikarze, "główna (niezmienna) część lekcji powinna zostać poświęcona historii o życiu Kałasznikowa. W dodatkowej części uczniowie różnych klas mogą omówić niektóre aspekty jego życia. W szkole podstawowej - dzieciństwo Miszy Kałasznikowa. W klasach od piątej do siódmej: służba na froncie i praca konstruktorska. W klasach ósmej i dziewiątej - miejsce Kałasznikowa i AK-47 w historii Rosji" - podała Meduza.

Współprzewodniczy niezależnego związku nauczycieli Wsiewołod Łuchowicki powiedział "Kommiersantowi", że rosyjscy nauczyciele zazwyczaj prowadzą lekcje tematyczne "powierzchownie i formalnie".

- Ta lekcja nie będzie miała żadnego pozytywnego, jak również negatywnego wpływu na kształtowanie się ducha (patriotyzmu - przyp. red.) ucznia. Ludzie, którzy piszą takie rekomendacje, niestety nie znają sytuacji w szkołach. Znaczna część nauczycieli odnosi się do takich rekomendacji jako denerwującego drobiazgu - podkreślił Łuchowicki.

Michaił Kałasznikow skonstruował słynny karabinek w czasie drugiej wojny światowej ambrett, CC BY

Autor: tas\mtom\kwoj / Źródło: PAP, Meduza, Kommiersant

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Rosji