TVN24 | Świat

Ramzan Kadyrow i jego zasługi w "stomatologii". Kolejny medal dla czeczeńskiego przywódcy

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
Radio Swoboda, tvn24.pl

Prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow został uhonorowany orderem "Za zasługi dla stomatologii" - podała rosyjska sekcja Radia Swoboda. Rozgłośnia przypomniała, że czeczeński przywódca, który znalazł się na liście sankcyjnej USA z powodu poważnych naruszeń praw człowieka, ma na swoim koncie co najmniej 30 nagród państwowych.

Decyzję o przyznaniu nagrody Kadyrowowi podjęło Rosyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne - podało we wtorek Radio Swoboda, powołując się na wpis czeczeńskiego przywódcy. Kadyrow ogłosił otrzymanie orderu na swojej stronie w sieci społecznościowej VKontakte. Jej wręczenie zbiegło się w czasie z otwarciem nowego gmachu kliniki stomatologicznej w Groznym.

"W odpowiedzi Kadyrow przyznał najwyższe odznaczenie Czeczenii, Order Kadyrowa, Junusowi Umarowowi, naczelnemu lekarzowi kliniki" - przekazało Radio Swoboda.

Ramzan Kadyrow i Junus Umarow vk.com/ramzan

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Rozgłośnia przypomniała, że wcześniej Kadyrow został uhonorowany między innymi za "wzmocnienie systemu penitencjarnego Rosji, za walkę w dziedzinie praw człowieka, za wkład w rozwój parlamentaryzmu, przemysłu rolnego, ustawodawstwa i budowy państwa czeczeńskiego".

Kadyrow ma też wiele statusów. "Jest jednocześnie profesorem honorowym na trzech uczelniach: Uniwersytecie Islamskim im. Kunta-Chadżiego Kiszijewa, Nowoczesnej Akademii Humanitarnej i Czeczeńskim Uniwersytecie Państwowym. Stopnie naukowe przywódcy dają mu prawo wykładania na uniwersytetach, co obiecał robić po zakończeniu swojej prezydentury" - poinformowało Radio Swoboda.

Kadyrow przed nowym gmachem kliniki stomatologicznej w Groznym vk.com/ramzan

Na liście sankcji

Niezależni dziennikarze przypomnieli, że Kadyrow ma co najmniej trzydzieści oficjalnych nagród rządowych, w tym medale "Za waleczność" i "Za zasługi dla Ojczyzny", a także gwiazdę Bohatera Rosji.

W 2017 roku Stany Zjednoczone umieściły Ramzana Kadyrowa na liście sankcji z powodu poważnych naruszeń praw człowieka, w tym stosowania tortur i dokonywania egzekucji pozasądowych na swoich przeciwnikach.

Dziennikarze w Kijowie przypomnieli, że Kadyrow jest zaangażowany w rosyjską agresję na Ukrainie, a żołnierze z podległych mu pododdziałów walczą przeciwko wojskom ukraińskim.

Autor:tas/kab

Źródło: Radio Swoboda, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: vk.com/ramzan

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości