Putin gotowy na spotkanie z Trumpem. "Najbliższa możliwość na szczycie G20"

TVN24


Rosja jest gotowa do dalszych kontaktów z USA i jak zapewnił prezydent Władimir Putin, "otwarta na rozmowy w jakimkolwiek miejscu". Najbliższa okazja do spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem nadarzy się w Osace podczas szczytu G20 - oznajmił w środę rosyjski prezydent.

- Najbliższa możliwość spotkania z prezydentem Trumpem, będzie - jak rozumiem - podczas G20 w Japonii. Jeśli strona amerykańska jest gotowa do kontynuowania kontaktów w takim szczególnym trybie, to - jak już mówiłem na ten temat wielokrotnie - jesteśmy otwarci na te rozmowy w jakimkolwiek miejscu - powiedział Putin. Rosyjski prezydent wypowiadał się na konferencji prasowej z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem.

Putin ocenił jednak, że stanowisko powinna zająć strona amerykańska. - Jak tylko oni do tego dojrzeją, jak tylko wewnętrzna sytuacja polityczna zmieni się u nich w taki sposób, że będzie można pracować, to my jesteśmy gotowi w tym samym czasie uruchomić wszystko, co potrzebne jest z naszej strony - zadeklarował.

Moskwa czeka na propozycję

Dzień wcześniej, we wtorek, Putin spotkał się w Soczi z sekretarzem stanu USA Mike'iem Pompeo. Po spotkaniu doradca Kremla do spraw polityki zagranicznej Jurij Uszakow powiedział, że przywódca Rosji jest gotów spotkać się z Trumpem, jeśli tylko Moskwa otrzyma formalną propozycję takiego spotkania.

Trump w poniedziałek powiedział publicznie, że planuje spotkać się z Putinem w kuluarach szczytu G20, który odbędzie się 28-29 czerwca w Osace. Moskwa informowała, że nie dostała formalnej propozycji w tej sprawie.

Trump i Putin przeprowadzili pierwsze rozmowy dwustronne w lipcu 2017 roku w kuluarach szczytu G20 w Hamburgu. Widzieli się również w listopadzie 2017 roku na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Wietnamie, ale wówczas nie doszło do pełnoformatowego spotkania z udziałem doradców i tłumaczy. Ostatni raz spotkali się w lipcu 2018 roku w Helsinkach. Obaj prezydenci przeprowadzili ponadto kilka rozmów telefonicznych.

Autor: ft//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: