CIA "pomogła udaremnić zamach" w Rosji. Putin dziękuje Trumpowi

Ludvig14/Wikipedia (CC BY 2.0)Jednym z celów zatrzymanych miał być Sobór Kazański w Petersburgu (materiał "Fakty z Zagranicy" z 13 grudnia)

Prezydent Rosji Władimir Putin w niedzielnej rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem wyraził wdzięczność za informacje przekazane przez CIA, dzięki którym udało się powstrzymać terrorystów przed dokonaniem zamachu w Rosji - poinformowała służba prasowa Kremla.

Dzięki tym informacjom rosyjskie służby mogły zapobiec planowanemu atakowi na Sobór Kazański w Petersburgu oraz innych miejscach w tym mieście i zatrzymać przestępców - podkreślono. Nie przekazano żadnych informacji na temat zatrzymanych.

Jeszcze w niedzielę, Biały Dom potwierdził, że agencje wywiadowcze Stanów Zjednoczonych na czas ostrzegły Rosję przed terrorystycznym spiskiem, umożliwiając jej udaremnienie zamachu w Petersburgu, w którym mogła zginąć "wielka liczba ludzi".

Putin zapewnił Trumpa, że gdy rosyjskie służby otrzymają informacje o zagrożeniach terrorystycznych dotyczących USA i ich obywateli, niezwłocznie przekazują je stronie amerykańskiej "partnerskimi kanałami".

Domniemani zamachowcy zatrzymani

W piątek Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała o zatrzymaniach siedmiu dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego (IS), którzy mieli planować ataki terrorystyczne w różnych miejscach publicznych.

Według oświadczenia FSB cytowanego przez agencję Interfax, domniemani terroryści tak zwanego Państwa Islamskiego zostali zatrzymani w środę i czwartek w Petersburgu, gdzie zamierzali przeprowadzić w weekend serię zamachów terrorystycznych. Grupa ta miała planować "zamach samobójczy", a także "zabójstwa i eksplozje w bardzo uczęszczanych miejscach" w drugim największym mieście Rosji. Policja przechwyciła "wielką ilość materiałów wybuchowych, broń automatyczną, amunicję, a także książki o treści ekstremistycznej" - podano w oświadczeniu FSB. Szef FSB Aleksandr Bortnikow wyraził we wtorek obawy co do zagrożeń atakami terrorystycznymi ze strony dżihadystów działających w Syrii. Wielu z nich planuje powrót do Rosji - wyjaśnił. Tego samego dnia FSB poinformowała o rozbiciu komórki terrorystycznej planującej przeprowadzenie w Rosji zamachów podczas kampanii prezydenckiej w 2018 roku. W jej skład wchodzili członkowie tak zwanego Państwa Islamskiego z Azji Środkowej.

Autor: tmw//kg / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Ludvig14/Wikipedia (CC BY 2.0)

Pozostałe wiadomości