Rosja przesuwa faktyczne granice na Kaukazie. Układ z Abchazją

Świat

mil.ruRosyjska armia pomoże w ochronie "granicy" z Gruzją

Rosja i nieuznawana przez społeczność międzynarodową Abchazja zawarły w poniedziałek układ o sojuszu i partnerstwie strategicznym. Podpisy pod dokumentem w Soczi nad Morzem Czarnym złożyli prezydenci Władimir Putin i Raul Chadżimba.

W ocenie ekspertów traktat ten oznacza w praktyce aneksję Abchazji przez Federację Rosyjską. Przejęcie pełnej kontroli nad tym zbuntowanym regionem Gruzji i jego portami będzie oznaczać dalszą ekspansję Rosji na Morzu Czarnym, której symbolicznym początkiem było oderwanie Krymu od Ukrainy w marcu tego roku.

Dokument oparty jest na Układzie o Przyjaźni i Współpracy, podpisanym przez oba kraje w 2008 roku.

Rosyjska armia pomoże w razie agresji

Dokument stanowi, że jeśli jeden z krajów sygnatariuszy padnie ofiarą agresji ze strony innego państwa lub grupy państw, to będzie to traktowane jako agresja także przeciwko drugiemu. Zgodnie z układem w takich sytuacjach sojusznicy będą wzajemnie udzielać sobie wszelkiej niezbędnej pomocy, w tym wojskowej.

Dokument przewiduje utworzenie Połączonej Grupy Wojsk dla odparcia ewentualnej agresji. Ma ona powstać w ciągu trzech lat od wejścia w życie traktatu. Dokument stanowi, że również w ciągu trzech lat od wejścia w życie układu na koszt Federacji Rosyjskiej zostanie dokonana modernizacja sił zbrojnych Abchazji. - W 2015 roku Rosja przeznaczy na to 100 mln dolarów - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.

W myśl dokumentu strony będą też wspólnie ochraniać abchasko-gruzińską granicę. Putin powiedział także, że Rosja i Abchazja wspólnie rozważą stworzenie linii kolejowej łączącej Moskwę, Suchumi, Tbilisi i Erewań.

Traktat nakłada także na Abchazję obowiązek dostosowania jej ustawodawstwa do aktów prawnych Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan. Z kolei Rosja zobowiązała się do sfinansowania w Abchazji podwyżek płac "głównych kategorii pracowników instytucji państwowych".

Układ został zawarty na 10 lat z możliwością przedłużenia na kolejne pięcioletnie okresy.

Gruzja oburzona

Z propozycją podpisania dokumentu wystąpił Kreml. W Tbilisi inicjatywa ta wywołała oburzenie. Premier Gruzji Irakli Garibaszwili uznał ją za jawną i zasługującą jedynie na potępienie próbę aneksji Abchazji.

Według nieoficjalnych informacji władze w Tbilisi pracowały nad własną propozycją traktatu z Abchazją, który miał uwzględniać tak integralność terytorialną Gruzji, jak i prawo Abchazów do wolności oraz własnego wyboru; stowarzyszeni z Unią Europejską Gruzini przekonują Abchazów, że razem z nimi byłoby im bliżej do bogatego Zachodu.

Wojna rosyjsko-gruzińska

Abchazja - podobnie jak Osetia Południowa, inny separatystyczny region Gruzji - ogłosiła niepodległość po kilkudniowej wojnie Rosji z Gruzją na początku sierpnia 2008 roku. Moskwa natychmiast je uznała i nawiązała z nimi stosunki dyplomatyczne. Wkrótce podpisała też z obiema separatystycznymi republikami porozumienia o współpracy wojskowej i utworzyła na ich terytoriach swoje bazy wojskowe.

W ślad za Rosją oba samozwańcze państwa uznały Wenezuela, Nikaragua i Nauru. Pozostałe kraje świata uznają obie republiki za część Gruzji. Sama Gruzja uważa Abchazję i Osetię Płd. za ziemie okupowane przez Rosję.

Formalnie Abchazja i Osetia Płd. odłączyły się od Gruzji po rozpadzie ZSRR, na początku lat 90. Rosja od początku wspierała ich secesję. W obu regionach cały czas stacjonowali rosyjscy żołnierze - przed wojną z 2008 roku jako siły pokojowe pod flagą poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw.

Konflikt między Rosją a Gruzją wybuchł w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku. Gruzja podjęła zbrojną próbę odzyskania kontroli nad Osetią Płd., która do tego czasu przy wsparciu Moskwy uzyskała faktyczną niezależność. Rosja odpowiedziała wprowadzeniem swych wojsk do tej republiki i dalej w głąb terytorium Gruzji. Wojna trwała pięć dni; zakończyło ją wynegocjowane przez Unię Europejską zawieszenie broni.

Autor: kło//gak / Źródło: PAP, TASS

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru