Putin oglądał prototyp myśliwca, który ma być konkurencją dla F-35

Autor:
asty/adso
Źródło:
Reuters

Prototyp samolotu bojowego mającego podbić zagraniczne rynki został zaprezentowany we wtorek na targach MAKS. Prezydent Władimir Putin oglądał myśliwiec piątej generacji, który pierwsze próby w locie ma zaplanowane na 2023 rok.

Myśliwiec - którego projekt nazwano "Szach-Mat" - ma być przeciwwagą dla amerykańskiego myśliwca F-35 – powiedział szef agencji analitycznej Aviaport Oleg Pantelejew.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Pierwsze próby myśliwca w locie przewiduje się na 2023 rok, a pierwsze partie mają zostać wyprodukowane w 2026 roku – powiedział dziennikarzom szef United Aircraft Corporation Juryj Sljuszar. Dodał, że Rosja planuje wyprodukować 300 samolotów w ciągu 15 lat po rozpoczęciu produkcji seryjnej. Rosyjski państwowy konglomerat lotniczy i obronny Rostec przekazał, że myśliwiec jest trudny do wykrycia i będzie miał niskie koszty operacyjne.

Jak informuje agencja informacyjna RIA, Moskwa spodziewa się popytu ze strony krajów Bliskiego Wschodu, Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Łacińskiej. – Naszym celem jest maksymalne obniżenie kosztów na godzinę lotu, aby opłacało się nie tylko kupować, ale także eksploatować – powiedział Sljuszar.

"Myśliwce klasy lekkiej bardziej pożądane na świecie"

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że Rosja w ostatnich latach z powodzeniem wyprodukowała prototypy nowych systemów uzbrojenia, ale czasami miała problemy z przechodzeniem do produkcji seryjnej. Za prezydentury Władimira Putina zainwestowano duże środki w myśliwce i nowe uzbrojenie dla własnych sił zbrojnych, jak i na eksport.

Rosja dysponuje myśliwcami czwartej generacji – rodziną ciężkich maszyn wywodzących się z Su-27 lub lżejszymi, którym początek dał MiG-29. Ma jeden ciężki myśliwiec piątej generacji Su-57, ale nie ma odpowiednika dla klasy lekkiej – przyznał Oleg Pantelejew. – Myśliwce klasy lekkiej są bardziej pożądane na świecie, są tańsze i bardziej odpowiednie dla mniejszych krajów – dodał.

Autor:asty/adso

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości