Prokurator wnioskuje o dożywocie dla zabójcy Borysa Niemcowa


Prokurator zażądał wymierzenia kary od 17 lat pozbawienia wolności do dożywocia dla oskarżonych o zabójstwo opozycjonisty Borysa Niemcowa - poinformowały rosyjskie media. Niemcow został zastrzelony 27 lutego 2015 roku w pobliżu Kremla.

Jak podała rozgłośnia Echo Moskwy, prokurator Marija Siemienienko zażądała kary dożywotniego więzienia dla Zaura Dadajewa, byłego zastępcy dowódcy czeczeńskiego batalionu wojsk wewnętrznych "Siewier".

Pod koniec czerwca ława przysięgłych uznała, że Dadajew jest bezpośrednim zabójcą, który oddał sześć strzałów do opozycjonisty Borysa Niemcowa.

Pozostałych czterech oskarżonych (oprócz Dadajewa za winnych w zabójstwie zostali uznani także czeczeńscy bracia Anzor i Szadid Gubaszew, a także Chamzat Bachajew i Tamerlan Eskierchanow) prokuratura poprosiła o skazanie na 17-23 lata więzienia w kolonii o zaostrzonym rygorze.

Zabójstwo w pobliżu Kremla

Borys Niemcow, znany opozycjonista i krytyk władz na Kremlu, został zabity strzałami w plecy 27 lutego 2015 roku późnym wieczorem na Wielkim Moście Moskworeckim, kilkaset metrów od Kremla. Pod koniec czerwca bieżącego roku ława przysięgłych uznała za winnych pięciu oskarżonych w procesie.

Prawnik rodziny Borysa Niemcowa Wadim Prochorow zwrócił uwagę, że nadal nie ustalono zleceniodawców i organizatorów zabójstwa. Prochorow zarzucił władzom Rosji, że w ciągu dwóch lat od zabójstwa nie miały zamiaru ustalić, kto był zleceniodawcą i organizatorem mordu.

Autor: tas/adso / Źródło: Echo Moskwy, TASS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ilya Schurov - Wikipedia (CC BY 2.0)

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości