Świat

Rosja porozumiała się z sąsiadem. Będą ograniczenia dla imigrantów

Świat


Rosja i Finlandia porozumiały się w sprawie wprowadzenia w dwóch punktach granicznych tymczasowych ograniczeń dla obywateli krajów trzecich - powiedział we wtorek prezydent Władimir Putin po rozmowach z fińskim prezydentem Saulim Niinisto.

- Porozumieliśmy się ostatecznie o wprowadzeniu tymczasowych ograniczeń na dwóch przejściach na granicy rosyjsko-fińskiej - oświadczył Putin. Zapewnił, że ograniczenia nie dotkną obywateli Rosji, Białorusi i Finlandii.

Ograniczenia, o których poinformował, dotyczą przejść granicznych Raja-Jooseppi (po rosyjskiej stronie - Łotta) i Salla. Oba przejścia leżą po stronie rosyjskiej w obwodzie murmańskim. Przez te przejścia docierała w ostatnich miesiącach do Finlandii rosnąca liczba migrantów ubiegających się o azyl.

Putin zapewnił we wtorek, że Rosja ma zamiar w sposób partnerski współpracować z Finlandią w kwestii rosnącego napływu migrantów. Wskazał też, że w styczniu i lutym br. granicę rosyjsko-fińską przekroczyło ok. 1,7 tys. ludzi, ale w marcu były to już "jednostki".

Wymiana informacji

We wtorek poinformowano także o podpisaniu protokołu pomiędzy rosyjską Federalną Służbą Migracyjną (FMS) i MSW Finlandii. "Zawarcie memorandum będzie sprzyjać zwiększeniu efektywności współpracy Federacji Rosyjskiej i Finlandii w sferze migracji" - ogłosiła FMS w komunikacie. Według rosyjskich agencji informacyjnych współpraca ta ma dotyczyć wymiany informacji.

Putin podkreślił również we wtorek, że Rosja i Finlandia są świadome wagi łączących je stosunków handlowych i gospodarczych. Przyznał, że Rosja straciła ostatnio pierwszeństwo w handlu z Finlandią i ustąpiła miejsca Niemcom i Szwecji. Jednak i Finlandia ponosi straty, rzędu 1 proc. PKB - wskazał Putin.

Dla Finlandii Rosja jest jednym z głównych partnerów gospodarczych. Kraj ten odczuł poważne trudności po wprowadzeniu zachodnich sankcji przeciwko Rosji i rosyjskich kontrsankcji wobec Zachodu.

Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z Grecji
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: ts\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: