Władze rozwiązały Memoriał, represje wobec działaczy nie ustają. Historyk z Jekaterynburga zatrzymany

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Obrońcy Memoriału przed gmachem sądu, który zdecydował o jego likwidacji. Nagranie archiwalne
Obrońcy Memoriału przed gmachem sądu, który zdecydował o jego likwidacji. Nagranie archiwalne Reuters
wideo 2/2
Reuters Obrońcy Memoriału przed gmachem sądu, który zdecydował o jego likwidacji. Nagranie archiwalne

Rosyjska policja zatrzymała w Jekaterynburgu historyka Aleksieja Mosina, szefa uralskiego oddziału Stowarzyszenia Memoriał. Powodem zatrzymania jest zarzut "przechowywania literatury ekstremistycznej" – poinformowała niezależna "Nowaja Gazieta Jewropa".

- Dziś rano Aleksiej Mosin miał wziąć udział w konferencji "Historia Stalinizmu" w Centrum Jelcyna (centrum społeczno-kulturalno-edukacyjne, działające w Jekaterynburgu od 2015 roku), lecz przy wejściu został zatrzymany przez policję. Obecnie w jego biurze trwa przeszukanie – przekazał dziennikarzom obrońca praw człowieka Anatolij Swiecznikow.

Adwokat Iryna Ruczko wyjaśniła, że policja szuka literatury ekstremistycznej, która rzekomo ma być przechowywana w biurze Memoriału.

Stowarzyszenie Memoriał zostało oficjalnie zamknięte i zlikwidowane decyzją Sądu Najwyższego Rosji 5 kwietnia 2022 roku.

17 czerwca jej byli członkowie oraz zwolennicy podjęli decyzję o utworzeniu organizacji społecznej Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał", jednak bez nadawania mu osobowości prawnej. Ma ona dokumentować i upowszechniać informacje o istotnych naruszeniach praw człowieka i wspierać obronę praw ofiar rażących naruszeń prawa, w tym więźniów politycznych 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP