Rosja podpisała memorandum z brytyjskim koncernem w sprawie szczepionki przeciw COVID-19

Źródło:
TASS, Interfax

Władimir Putin liczy na udaną współpracę Rosji z AstraZeneca w sprawie szczepionki na koronawirusa - podała agencja TASS. Poinformowała o podpisanym memorandum między brytyjskim koncernem, moskiewskim Centrum im. Gamalei, a także Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich.

- Dziś my wszyscy, na szczeblu państw G20, na szczeblu ONZ, mówimy o potrzebie zjednoczenia wysiłków. Wszyscy potwierdzają, że ten proces z pewnością będzie owocny i pożądany - oświadczył w czasie wideokonferencji Władimir Putin w związku z podpisanym memorandum.

- Przeszliśmy od słów do czynów, od apeli do realizacji zadań, przed którymi stoi dziś cały świat, cała ludzkość - dodał prezydent Rosji.

Putin mówił, że współpraca rosyjskich naukowców z firmą AstraZeneca pozwoli na dokonanie przełomu w pracach nie tylko nad szczepionką przeciwko koronawirusowi, ale także nad szeregiem innych ważnych preparatów. Przypomniał, że AstraZeneca "działa na rynku rosyjskim od kilku lat, z sukcesem realizując szereg projektów inwestycyjnych, inwestując we wspólne badania i szkolenia".

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Nie będą wymagały dużo czasu i inwestycji

W połowie grudnia koncern AstraZeneca zapowiedział, że przeprowadzi testy kliniczne dotyczące kombinacji własnej produkcji z rosyjskim preparatem Sputnik V.

"W komunikacie firmy podano, że zostaną przeprowadzone badania w celu oceny bezpieczeństwa i immunogenności połączonego stosowania szczepionki AZD1222 (opracowanej przez AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim) i szczepionki Sputnik V (opracowanej przez rosyjskie Centrum Gamalei)" - informowała agencja Interfax.

- Badania kliniczne dotyczące wspólnego stosowania szczepionek Sputnik V i AstraZeneca nie będą wymagały dużo czasu i inwestycji, obydwa preparaty są łatwo kompatybilne - oświadczył w poniedziałek Aleksander Gintsburg, szef Centrum Gamalei.

Jak mówił mikrobiolog, wynika to z faktu, że platformy technologiczne, na których powstają szczepionki AstraZeneca i Sputnik V, są zasadniczo podobne, więc składniki, które są zawarte zarówno w jednym, jak i drugim preparacie szczepionki, są łatwo kompatybilne.

Koronawirus zmutował. Co wiemy o nowym szczepie

Naukowiec uznał, że dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie produkcji i dystrybucji leku nie tylko w krajach produkujących preparaty szczepionkowe, ale także w tych, które nie były w stanie samodzielnie opracować szczepionek, co pozwoli na objęcie dużej liczby osób szczepionkami przeciwko COVID-19. Gintsburg podkreślił, że połączenie tych dwóch szczepionek powinno zwiększyć skuteczność szczepionki i zapewnić lepszą ochronę.

Szczepienia na koronawirusa preparatem Sputnik V ruszyły w Rosji na początku grudnia. Na pierwszym etapie preparat jest podawany lekarzom, żołnierzom, nauczycielom i pracownikom socjalnym. Twórcy Sputnika V zapewniają, że jego skuteczność sięga 95 procent po upływie 42 dni od podania pierwszej dawki. Szczepionka została zarejestrowana przed ukończeniem wszystkich badań klinicznych.

Autorka/Autor:tas/dap

Źródło: TASS, Interfax