Rosja podkreśli władzę nad Krymem. Nadzwyczajna parada w Sewastopolu

mil.ruPrzygotowania do defilady w Moskiwe. Nie sprecyzowano jakie maszyny pojawią się nad Sewastopolem

W paradzie wojskowej w Sewastopolu 9 maja weźmie udział 70 samolotów rosyjskich sił powietrznych. Całe wydarzenie ma mieć nadzwyczajny charakter. - Liczba maszyn symbolizuje 70. rocznicę wyzwolenia Krymu od niemieckich wojsk faszystowskich - powiedział minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

Minister obrony Rosji poinformował, że w związku z 70. rocznicą wyzwolenia Krymu i Sewastopola spod niemieckiej okupacji, 9 maja, w Dniu Zwycięstwa, w Sewastopolu i w Kerczu odbędą się parady wojskowe, a w Sewastopolu także parada okrętów Floty Czarnomorskiej i przelot 70 samolotów rosyjskich sił powietrznych.

9 maja na Krymie zaplanowano też spotkania z weteranami Wielkiej Wojny Ojczyźnianej - jak Rosjanie nazywają tę część II wojny światowej, w której ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej (1941-45). W Sewastopolu ma tego dnia zostać odsłonięty pomnik admirała Dmitrija Sieniawina (zmarłego w 1831 r. dowódcy Floty Rosyjskiej).

Całe obchody na Krymie będą miały nadzwyczajny charakter. W latach poprzednich były bardzo ograniczone, sprowadzając się do parady okrętów i małej ilości sprzętu lądowego w Sewastopolu. Teraz wszystko ma nabrać nadzwyczajnego rozmachu. W zamyśle Kremla ma to najpewniej podkreślać objęcie w posiadanie Krymu i dobitnie pokazać mieszkańcom półwyspu, że "silna Rosja" wróciła.

Dla porównania nad Placem Czerwonym w Moskwie przeleci 69 maszyn, co oznacza absolutnie nadzwyczajny charakter pokazu nad Sewastopolem.

Wzmacnianie jedności narodu wokół zwycięstwa

Minister obrony Rosji zaznaczył, że świętowanie Dnia Zwycięstwa powinno uzmysłowić całemu światu, iż "tradycje waleczności, męstwa, wierności powinnościom żołnierskim trwają i są wzbogacane przez żołnierzy i oficerów sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej". Siergiej Szojgu podkreślił, że "zwycięstwo nad nazizmem było okupione ceną olbrzymich ofiar i ciężkich doświadczeń" i nie wolno nikomu pozwolić zapomnieć o wkładzie narodu rosyjskiego "w uratowanie świata przed groźbą faszystowskiego jarzma". W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę, zakazującą rehabilitacji nazizmu i rozpowszechniania fałszywych informacji o roli Związku Radzieckiego w II wojnie światowej.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mk\mtom\kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości