Rosja oskarża Bułgarię i Rumunię o gromadzenie broni jądrowej. "Prowokacyjne stwierdzenie"

TVN24 | Świat

Autor:
momo//rzw
Źródło:
Bulgaria ON AIR, PAP

Bułgaria i Rumunia gromadzą broń ofensywną, w tym jądrową, która może być użyta przeciw Rosji - oświadczyła w piątek rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji. Bułgarski rząd zaprzeczył tym twierdzeniom i zapewnił, że w jego kraju broni nuklearnej nigdy nie było.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała w piątek, że Moskwa jest zaniepokojona ćwiczeniami NATO na Morzu Czarnym. Stwierdziła też, że Bułgaria i Rumunia gromadzą broń ofensywną, która może być użyta przeciwko Rosji. Jej wystąpienie było reakcją na informację, że Stany Zjednoczone rozpoczynają wstępne negocjacje o rozlokowaniu w Bułgarii 2,5 tys. wojskowych.

- Modernizowana jest infrastruktura Bułgarii i Rumunii, na ich terytorium rozmieszczana jest broń ofensywna, a podczas ćwiczeń opracowywane są scenariusze, które zakładają uderzenia, w tym na terytorium Rosji, amerykańskich bombowców strategicznych z bronią jądrową - oświadczyła Zacharowa. - Musimy liczyć się z kumulacją aktywności militarnej Sojuszu (Północnoatlantyckiego) i jego państw członkowskich, by być w stanie zareagować. Pojawienie się tutaj nowego gracza, który oczywiście nie ma najlepszych intencji, podważa stabilność regionalną i wbija klin między sąsiednie kraje - dodała.  

"Prowokacyjne stwierdzenie"

Do wypowiedzi Zacharowej odniósł się w sobotę premier Bułgarii Bojko Borisow.

- Twierdzenie, że Bułgaria dysponuje bronią, w tym jądrową, by przygotowywać uderzenie na kraje czarnomorskie, jest prowokacyjne - podkreślił. Zapewnił, że w Bułgarii broni nuklearnej nigdy nie było. Wyjaśnił, że jedyną zmianą, jaka zachodzi w bułgarskich siłach zbrojnych, jest "modernizacja lotnictwa, sił lądowych i marynarki wojennej, która jest od dawna planowana i powszechnie wiadoma". Premier dodał, że w związku z zakupem ośmiu amerykańskich myśliwców F-16 trwają prace modernizujące lotniska wojskowe, gdyż większość z nich nie jest obecnie przystosowana do obsługi takich samolotów.

Bułgaria zapłaciła USA w 2019 roku 1,1 mld dol. za nowe myśliwce, które powinny być dostarczone w latach 2022-2023. Porozumienie z Niemcami dotyczące zamówienia dwóch nowych wielozadaniowych okrętów podpisano w listopadzie, a obecnie trwają negocjacje dotyczące nabycia 150 niemieckich bojowych wozów piechoty.

Autor:momo//rzw

Źródło: Bulgaria ON AIR, PAP