Po bojkocie Kabulu i Waszyngtonu Rosja odwołała konferencję w sprawie Afganistanu


Rosja odwołała zaplanowaną na 4 września w Moskwie konferencję pokojową poświęconą sytuacji w Afganistanie - poinformował w poniedziałek rosyjski MSZ. Nowy termin rozmów nie został ustalony.

Jak informuje agencja AP, powołując się na źródła afgańskie, konferencja została odwołana po rozmowie telefonicznej szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim.

Rosja zgodziła się z Afganistanem

Według komunikatu gabinetu prezydenta Afganistanu Aszraf Ghani oświadczył, że rozmowy pokojowe z talibami powinny być "wewnętrzną sprawą Afgańczyków". Cytowany przez AP komunikat stwierdza, że Ławrow w odpowiedzi zgodził się z tym, iż proces pokojowy powinien być prowadzony przez Afganistan, ale podkreślił, że Rosja jest "gotowa do współpracy".

Moskwa chciała 4 września zorganizować konferencję, w której uczestniczyć mieli talibowie. Rosyjskie władze zaprosiły na nią przedstawicieli 12 państw, w tym Stanów Zjednoczonych, Chin, Pakistanu, Iranu i Indii.

Rząd Afganistanu początkowo odmówił udziału w konferencji, wyjaśniając, że rozmowy pokojowe z Talibanem powinny odbywać się bez udziału obcych mocarstw. W kolejnych dniach Kabul informował, że nie podjął ostatecznej decyzji w sprawie moskiewskich rozmów.

Zaproszenia nie przyjął także Waszyngton. Departament Stanu USA w lutym oskarżył Rosję o to, że jej poczynania w Afganistanie "zagrażają władzom centralnym tego kraju", gdyż Moskwa wspomaga tę część talibów, która kontroluje tereny na północy Afganistanu, gdzie prowadzone są operacje antyterrorystyczne amerykańskich sił specjalnych przy wsparciu lotnictwa.

Autor: adso / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości