Obrońca Sawczenko i członkiń Pussy Riot pozbawiony statusu adwokata

Świat

Mark Fejgin był obrońcą między innymi Nadii Sawczenko (materiał archiwalny TVN24 BiS z 2015 roku)TVN24 Biznes i Świat
wideo 2/12

Rosyjski prawnik Mark Fejgin, obrońca między innymi w głośnych procesach ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko i członkiń grupy Pussy Riot, został pozbawiony statusu adwokata. Fejgin uważa, że nie zdoła już wrócić do zawodu.

O decyzji rady Moskiewskiej Izby Adwokackiej poinformował we wtorek wieczorem sam Fejgin oraz prawniczka Stalina Gurjewicz. To właśnie ona zwróciła się o pozbawienie Fejgina statusu adwokata w związku z niecenzuralnymi wypowiedziami pod jej adresem w komentarzach na Twitterze.

Gurjewicz uznała, że zachowanie Fejgina było nieetyczne. Wniosek o pozbawienie prawnika statusu adwokata wystosowało ministerstwo sprawiedliwości Rosji.

W rozmowie z niezależną "Nową Gazietą" Fejgin ocenił, że choć z wnioskiem w jego sprawie zwracał się resort sprawiedliwości, to został pozbawiony statusu adwokata na "bezpośrednie polecenie administracji prezydenta" Rosji Władimira Putina.

Prawnik uznał także za oczywiste, że "nikt i nigdy" nie pozwoli mu na powrót do zawodu adwokata i ocenił, że "następnym etapem jest więzienie". Fejgin nie zdecydował jeszcze, czy będzie odwoływał się od decyzji rady Moskiewskiej Izby Adwokackiej.

- W naszym kraju nie ma sądów, ta decyzja zostanie potwierdzona - powiedział. W sierpniu 2017 roku władze izby adwokackiej udzieliły Fejginowi ostrzeżenia za niewłaściwe komentarze w internecie. Fejgin był w przeszłości obrońcą nie tylko Nadii Sawczenko i członkiń Pussy Riot, ale także przywódcy Tatarów krymskich Mustafy Dżemilewa i innego tatarskiego działacza Ilmi Umerowa. Ostatnio był adwokatem ukraińskiego dziennikarza Romana Suszczenki, oskarżonego w Rosji o szpiegostwo.

Autor: MR//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty: