Rosja: nie zapłacimy Francuzom, jeśli nie dostaniemy drugiego Mistrala

Władywostok jest już niemal gotowy. W Rosji zostanie uzbrojonyWikipedia (CC BY-SA 3.0) | Quoique

Rosja zapowiada, że nie zapłaci Francji całości kwoty za kontrakt na dwa okręty desantowe typu Mistral, dopóki nie otrzyma drugiego. Naciskany przez Zachód Paryż zapowiedział, że na pewno dostarczy pierwszą jednostkę, ale co do drugiej waha się.

Deklaracja rosyjskich władz pada w czasie, kiedy relacje z państwami zachodnimi wciąż pogarszają się. Prezydent Francji Francois Hollande deklarował pod koniec lipca, że dostarczenie drugiego Mistrala jest jeszcze przedmiotem dyskusji. Wszystko ma zależeć od "postawy Rosji".

Rosjanie dotychczas nie zapłacili nic za drugi okręt, który jest gotowy w połowie. Teraz deklarują ustami szefa państwowego koncernu Rosoboronexport zajmującego się handlem bronią, że nie przekażą Francuzom pieniędzy za drugą jednostkę, póki nie znajdzie się ona w Rosji. - Ostateczna płatność będzie miała miejsce w październiku 2015 roku - stwierdził Anatolij Isaikin.

Cały kontrakt na dwa okręty jest wart 1,2 miliarda euro. W opcji przewidziano budowę dwóch kolejnych jednostek już w Rosji, ale perspektywa rozszerzenia umowy jest obecnie odległa.

Prace trwają

Pierwszy rosyjski Mistral o nazwie Władywostok jest już niemal ukończony. We Francji trwają ostatnie próby morskie i szkolenie rosyjskiej załogi. Przekazanie tego okrętu Rosjanom jest przesądzone i ma nastąpić w grudniu. Już w Rosji zostanie uzbrojony i wykończony.

Nie ma takiej pewności co do drugiej jednostki o nazwie Sewastopol, która jest gotowa w mniej więcej połowie. W stoczni w Saint-Nazaire trwa scalanie dwóch połówek kadłuba. Dziobową zbudowano na miejscu, a rufowa dotarła z rosyjskiej stoczni w Sankt Petersburgu.

Późną jesienią ukończony kadłub ma zostać zwodowany i przeholowany do Rosji, gdzie zostaną przeprowadzone prace wykończeniowe i zamontowane uzbrojenie. Wszystko zgodnie z kontraktem, który zakładał, że z każdym kolejnym Mistralem Rosjanie będą przejmować coraz większą część pracy. Okręt ma być gotowy do służby w 2016 roku.

Autor: mk//gak / Źródło: The Moscow Times, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Quoique