Świat

Rosja nie wyklucza zamknięcia YouTube'a przez "Niewinność muzułmanów"

Świat

sxc.huRosjanie nie wykluczają ograniczenia dostępu do serwisu YouTube

Rząd Federacji Rosyjskiej może zamknąć dostęp do portalu YouTube na terytorium Rosji z powodu dostępnego tam trailera antyislamskiego filmu "Niewinność muzułmanów" - poinformował we wtorek minister łączności i technologii informatycznych Nikołaj Nikiforow.

Według ministra, portal może zostać zablokowany po 1 listopada, kiedy to wejdzie w życie ustawa o "czarnych listach", tj. rejestrze stron internetowych zawierających treści, których rozpowszechnianie na terytorium Rosji jest zakazane.

Rejestr zakazanych treści będzie prowadzić Federalna Służba ds. nadzoru w sferze łączności, technologii informatycznych i środków masowego przekazu (Roskomnadzor), która podlega Nikiforowowi. Potrzebne prawomocne orzeczenie sądu W wypadku obrazu "Niewinność muzułmanów" (ang. "Innocence of Muslims") do wpisania do rejestru Roskomnadzoru potrzebne będzie prawomocne orzeczeniu sądu uznające film za ekstremistyczny. - Jeśli będzie decyzja sądu, a YouTube nie wycofa trailera, to dostęp do portalu zostanie ograniczony - ostrzegł minister. Wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych film "Niewinność muzułmanów" wywołał oburzenie w świecie islamskim, gdyż przedstawia Mahometa jako oszusta i kobieciarza, aprobującego molestowanie seksualne dzieci. W ostatnim tygodniu przed siedzibami przedstawicielstw dyplomatycznych USA w co najmniej 20 państwach doszło do gwałtownych rozruchów. We wtorek Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej zwróciła się już do Twerskiego Sądu Rejonowego w Moskwie o uznanie obrazu "Niewinność muzułmanów" za film ekstremistyczny. Sąd ma pięć dni na podjęcie decyzji, czy przyjmie ten wniosek do rozpatrzenia. W poniedziałek zastępca prokuratora generalnego FR Wiktor Gryń ostrzegł dostawców usług internetowych, że kolportowanie tego filmu w Rosji jest niedopuszczalne. Kto już wyłączył dostęp do YouTube'a? Z powodu filmu "Niewinność muzułmanów" dostęp do YouTube na swoim terytorium zablokowały już Pakistan i Bangladesz. Korporacja Google, do której należy YouTube, odmówiła usunięcia trailera z portalu. Jednocześnie zadeklarowała gotowość ograniczenia dostępu do tego materiału w krajach, w których trailer łamie miejscowe prawo. Ograniczenia takie wprowadzono w Indiach i Indonezji. Trailer nie jest też dostępny na terytorium Egiptu i Libii.

Autor: jak//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Raporty: