Rosja nie odda broni z Krymu, bo Ukraina to "punkt zapalny"


Rosja wstrzymała przekazywanie Ukrainie przejętego na zaanektowanym Krymie uzbrojenia i sprzętu wojskowego - poinformował wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Anatolij Antonow.

Antonow wyjaśnił, że posunięcie to ma uniemożliwić wykorzystanie wycofywanej z Półwyspu Krymskiego broni przeciwko ludności cywilnej na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy.

Określając te regiony jako "punkty zapalne", wiceminister obrony FR wezwał państwa zachodnie, by z tego samego powodu powstrzymały się od dostarczania broni Ukrainie. - Rosja wywiązuje się ze swoich zobowiązań międzynarodowych. Na mocy Karty Paryskiej, Aktu Końcowego KBWE oraz decyzji ONZ i OBWE zobowiązała się do niedostarczania lub powściągliwości w dostarczaniu broni do punktów zapalnych - oświadczył Antonow.

Rozkaz Putina

28 marca prezydent FR Władimir Putin rozkazał ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu, by przekazał Ukrainie pozostawione na Krymie uzbrojenie i sprzęt wojskowy ukraińskich jednostek i pododdziałów, które nie przeszły na stronę armii rosyjskiej. Decyzja ta dotyczy również okrętów wojennych i samolotów.

Według danych rosyjskich stronie ukraińskiej przekazano dotąd 389 jednostek uzbrojenia, w tym osiem śmigłowców i trzy okręty wojenne. Wśród przekazywanego uzbrojenia były też czołgi T-64, transportery opancerzone BTR-70 i bojowe wozy piechoty BMP-1. Na Krymie znajdowały się 193 jednostki sił zbrojnych Ukrainy i służyło w nich 18,8 tys. żołnierzy.

Ministerstwo Obrony FR podało we wtorek, że 9,2 tys. ukraińskich wojskowych otrzymało już obywatelstwo Rosji i rozpoczęło służbę w rosyjskich siłach zbrojnych.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: MAC\mtom\kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości