Świat

"Rosja nie jest tak otwarta, jak byśmy chcieli"

Świat

US NavyAmerykanie zapewniają, że są "otwarci" na rozmowy o tarczy

Departament Stanu USA ubolewa, iż Rosjanie nie są zainteresowani rozmowami na temat tarczy antyrakietowej w Europie. - Stany Zjednoczone są nadal zainteresowane współpracą - stwierdziła rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji, Victoria Nuland.

W rozmowie z dziennikarzami Nuland poinformowała, że na przełomie listopada i grudnia na temat obrony przeciwrakietowej rozmawiali: Rose Gottemoeller z Departamentu Stanu, odpowiedzialna za kontrolę zbrojeń i międzynarodowe bezpieczeństwo, oraz wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. - Pozostajemy otwarci w kwestii współpracy, zarówno dwustronnej, jak i w formacie NATO-Rosja, ale Rosja nie jest tak otwarta, jak byśmy chcieli - podkreśliła Nuland. Wyraziła opinię, że współpraca może być obopólnie korzystna, ponieważ "mamy do czynienia ze wspólnymi zagrożeniami".

Rakietowa samoobrona

Budowa tarczy antyrakietowej w Europie jest jednym z głównych punktów spornych w relacjach między Rosją a USA i NATO. Moskwa uważa ten projekt za zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. Żąda od Waszyngtonu gwarancji prawnych, że amerykański system nie będzie skierowany przeciwko Federacji Rosyjskiej. Stany Zjednoczone odmawiają takich gwarancji, a Sojusz Północnoatlantycki zapewnia, że tarcza nie jest wymierzona w Rosję. Nowy amerykański program obrony przeciwrakietowej, ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku, opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Umożliwia to przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego.

Z czasem tarczę mają uzupełnić systemy naziemne, w tym radary rozlokowane w Europie Południowej. Na razie wiadomo, że jeden z nich znajdzie się w Turcji. W dalszej fazie USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie.

Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA zostaną rozmieszczone także w Polsce. Instalacje te mają być ulokowane w bazie w Redzikowie koło Słupska. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

Autor: mk//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Navy