Moskwa nakłada sankcje na Kanadyjczyków. Jim Carrey i Margaret Atwood z zakazem wjazdu do Rosji

Autor:
kgo//mm
Źródło:
mid.ru, tvn24.pl
Przedlacki: Fala terroryzowania ludności trwa od 24 lutego. Rosjanie po prostu nie potrafią inaczej
Przedlacki: Fala terroryzowania ludności trwa od 24 lutego. Rosjanie po prostu nie potrafią inaczejTVN24
wideo 2/5
TVN24Przedlacki: Fala terroryzowania ludności trwa od 24 lutego. Rosjanie po prostu nie potrafią inaczej

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w poniedziałek poinformowało o nałożeniu sankcji na stu obywateli Kanady. Jak twierdzi Moskwa, to jej odpowiedź na działania "rusofobicznych władz kanadyjskich". Wśród objętych sankcjami Kanadyjczyków objętych teraz zakazem wjazdu do Rosji znaleźli się m.in. aktor Jim Carrey oraz pisarka Margaret Atwood.

Nowe oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej opublikowane zostało 14 listopada. "W odpowiedzi na trwającą praktykę nakładania sankcji przez reżim premiera J. Trudeau na rosyjskie kierownictwo, polityków i parlamentarzystów, przedstawicieli środowiska biznesowego, ekspertów i dziennikarzy, osobistości kultury, a także wszystkich objętych sankcjami przez rusofobiczne władze kanadyjskie, na zasadzie wzajemności wjazd (do Rosji - red.) zostaje zamknięty dla stu obywateli Kanady" - przekazano.

Resort stwierdził, że wśród Kanadyjczyków objętych sankcjami są "wysocy urzędnicy, biznesmeni, działacze licznych organizacji probanderowskich, struktur medialnych i finansowych bezpośrednio zaangażowanych w kształtowanie agresywnego kursu antyrosyjskiego". W rzeczywistości na liście znaleźli się natomiast m.in. hollywoodzki aktor Jim Carrey znany z filmów takich jak "Maska", "Głupi i głupszy", "Truman Show" i "Zakochany bez pamięci", pisarka Margaret Atwood - autorka "Opowieści podręcznej" i "Ślepego zabójcy", pisarz i filmowiec David Bezmogis oraz aktorka Kathryne Winnick.

ZOBACZ TEŻ: Rosjanie znaleźli sposób na sankcje. "To sprzedaż widmo"

Kanadyjskie sankcje na Rosję

To kolejni obywatele Kanady objęci sankcjami przez Rosję. Łącznie na liście znajduje się obecnie 1005 obywateli i firm z Kanady, która od początku wojny zdecydowanie potępia agresywne działania Rosjan. Od 2014 roku, gdy Rosja rozpoczęła swoją agresję na Ukrainę i nielegalnie zaanektowała Krym, kanadyjskie władze zastosowały sankcje wobec 1066 Rosjan oraz 264 rosyjskich podmiotów.

Większość z tych sankcji Kanada wprowadziła od lutego 2022 roku. Między innymi w lipcu objęte sankcjami zostały osoby i instytucje rozpowszechniające dezinformacje na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę. Doprecyzowano wówczas, że chodzi o 29 osób i 15 podmiotów będących własnością rosyjskiego rządu lub przez ten rząd kontrolowanych. Kanadyjski rząd uruchomił też stronę internetową, której celem jest zwalczanie dezinformacji poprzez podawanie faktów. Na początku listopada kanadyjska policja federalna poinformowała również, że od 24 lutego miejscowy rząd zamroził rosyjskie aktywa o wartości blisko 122 milionów dolarów kanadyjskich.

ZOBACZ TEŻ: Nowy rosyjski ruch ma "kultywować poczucie zemsty". Media o planie Prigożyna

Autor:kgo//mm

Źródło: mid.ru, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości