Rosja może odrzucić nowy START

 
USDODStrat pocisku balistycznego Trident I

Rosja może wystąpić z nowego traktatu o redukcji broni strategicznej między Waszyngtonem i Moskwą - poinformował doradca Dimitrija Miedwiediewa ds. polityki zagranicznej Siergiej Prichodźko. I zaznaczył jednocześnie, że ma do tego prawo, jeśli potencjał obrony antyrakietowej USA zagrozi jej interesom.

Siergiej Prichodźko argumentował, że w nowym traktacie "zapisana jest formuła prawa międzynarodowego o tym, że każda ze stron (...) ma prawo wyjść z traktatu, jeśli zadecyduje, iż związane z jego treścią wyjątkowe okoliczności zagrażają jej nadrzędnym interesom".

Według prezydenckiego doradcy, ta sytuacja obejmuje "ilościowe i jakościowe wzmocnienie potencjału strategicznej obrony rakietowej USA".

Jednostronne oświadczenie

Sprawa ta ma zostać szerzej omówiona w jednostronnym oświadczeniu, które Rosja zamierza złożyć podczas podpisywania traktatu. - To oświadczenie stanie się samodzielnym dokumentem politycznym, towarzyszącym traktatowi - zapowiedział.

Zaznaczył, że analogiczny status może mieć również ewentualne oświadczenie, które w odpowiedzi złożą Stany Zjednoczone.

Nowy START

Nowe porozumienie, które zastąpi traktat START po jego wygaśnięciu 1 grudnia zeszłego roku, ma być podpisane 8 kwietnia w Pradze przez prezydentów USA i Rosji - Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Ogranicza on do 1550 głowic i 800 wyrzutni arsenały nuklearne każdej ze stron.

W trakcie negocjacji Rosja domagała się wprowadzenia do traktatu wspólnego oświadczenia, że USA nie będą zmieniać swoich ogłoszonych na jesieni planów rozmieszczenia systemu obrony antyrakietowej ("tarczy") w Europie, mających chronić kontynent przed rakietami krótkiego i średniego zasięgu z Iranu. Obama przystał jednak tylko na osobne, jednostronne i niewiążące prawnie oświadczenia obu państw w sprawie tarczy, które znalazły się ostatecznie w tekście traktatu.

Pod koniec marca prasa amerykańska wskazywała, że Rosja inaczej interpretuje ten zapis - jako wiążący - i zastrzega sobie w związku z tym prawo do zerwania traktatu, jeśli USA rozbudują swoje systemy obrony rakietowej poza ramy wcześniej ogłoszone.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: USDOD