TVN24 | Świat

Rosja uznaje niezależny portal za "pełniący funkcję zagranicznego agenta"

TVN24 | Świat

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP
"To jest niestety typowy sposób działania dla Rosjan"
"To jest niestety typowy sposób działania dla Rosjan"TVN24
wideo 2/4
TVN24"To jest niestety typowy sposób działania dla Rosjan"

Niezależny portal Meduza, którego redakcja mieści się na Łotwie, został umieszczony przez resort sprawiedliwości Rosji w rejestrze mediów zagranicznych "pełniących funkcję zagranicznego agenta". Portal Meduza zamierza odwołać się od tej decyzji.

Decyzja rosyjskiego resortu sprawiedliwości dotyczy osoby prawnej - firmy Medusa Project, zarejestrowanej na Łotwie. Od 2020 roku działa biuro Meduzy w Moskwie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Założycielka portalu: władze nie dawały żadnych znaków ostrzegawczych

Portal założyła w 2014 roku dziennikarka Galina Timczenko, była szefowa popularnego rosyjskiego portalu internetowego Lenta.ru. Dołączyli do niej byli współpracownicy, którzy wraz z nią opuścili Lentę. Timczenko powiedziała w piątek, że decyzja ministerstwa sprawiedliwości jest nieoczekiwana, bo władze "nie dawały żadnych znaków ostrzegawczych".

Ministerstwo Sprawiedliwości RosjiYuri Mashkov/ITAR-TASS/PAP

Media uznane za "zagranicznych agentów" muszą informacją o tym statusie opatrywać wszelkie swoje materiały. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą wysokie grzywny. Radio Swoboda (rosyjska redakcja Radia Wolna Europa), które jako pierwsze wśród działających w Rosji mediów zostało uznane za "zagranicznego agenta", do tej pory ukarane zostało grzywnami w wysokości równowartości niemal miliona dolarów (ponad 3,7 miliona złotych).

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Yuri Mashkov/ITAR-TASS/PAP