Okrążył lotnisko i wylądował. Rosjanie pokazali "Myśliwego"


Ministerstwo obrony Rosji opublikowało w środę nagranie wideo, pokazujące przeprowadzony 3 sierpnia pierwszy lot odrzutowego ciężkiego drona bojowego o nazwie Ochotnik (po polsku "myśliwy"). Dron jest dziełem biura konstrukcyjnego imienia Pawła Suchoja.

Sterowany z ziemi przez operatora bezpilotowy samolot po starcie okrążył lotnisko na wysokości 600 metrów i wylądował. Jego podwozie pozostawało przez cały czas wypuszczone.

Powołując się na źródło w przemyśle zbrojeniowym, agencja TASS podała, że do końca roku maszyna odbędzie jeszcze kilka lotów. Niewykluczone, że jeden z nich w sposób w pełni autonomiczny, bez jakiejkolwiek ingerencji operatora.

Dron już wcześniej kilkakrotnie wznosił się w powietrze, ale na wysokość zaledwie kilku metrów, by zaraz potem wylądować.

Kreml: okrążył lotnisko i wylądował

Wykorzystujący schemat konstrukcyjny latającego skrzydła dron ma masę startową około 20 ton, co czyni go jednym z najcięższych aparatów latających tego rodzaju.

Według ministerstwa obrony dron Ochotnik jest wyposażony w aparaturę rozpoznania optoelektronicznego i radiotechnicznego. Jego transportowane w wewnętrznej komorze uzbrojenie mają stanowić pociski kierowane oraz półtonowe bomby lotnicze.

Autor: ft//rzw/kwoj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości