TVN24 | Świat

Minister obrony Rosji: NATO nie jest gotowe na dialog z Moskwą na równych zasadach

TVN24 | Świat

Autor:
js//now
Źródło:
PAP

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu oskarżył w sobotę NATO o stopniowe gromadzenie sił w pobliżu rosyjskich granic i o niechęć do prowadzenia rozmów z Moskwą na temat bezpieczeństwa europejskiego na równych zasadach - przekazała agencja Interfax. - Wprowadzenie przez Sojusz planu "odstraszania" w Afganistanie zakończyło się katastrofą, z którą teraz musi się mierzyć cały świat - ocenił rosyjski minister.

- NATO stopniowo gromadzi siły w pobliżu naszych granic, jednocześnie wzywając do militarnego odstraszania Rosji - ocenił Szojgu w oświadczeniu cytowanym przez rosyjską agencję. Dodał, że zapewnienie bezpieczeństwa w Europie musi działać na zasadzie wzajemności i nie może zagrażać interesom Rosji.

- To NATO jest stroną, która nie jest gotowa w tej kwestii na dialog na równych zasadach. Co więcej, wprowadzenie przez Sojusz planu "odstraszania" w Afganistanie zakończyło się katastrofą, z którą teraz musi się mierzyć cały świat - zaznaczył.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Siedziba NATOShutterstock

Ministrowie obrony państw NATO uzgodnili plan odstraszania

Według agencji Reutera wypowiedzi Szojgu to kolejny przejaw narastającego napięcia w stosunkach między Rosją a Sojuszem Północnoatlantyckim.

Ministrowie obrony państw NATO uzgodnili plan odstraszania i obrony dla obszaru euroatlantyckiego, który został w czwartek zaaprobowany przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Plan ten jest tajny, wiadomo jednak, że przewiduje między innymi odpowiedź na zagrożenia płynące ze strony Rosji.

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer określiła plan jako "sposób odstraszania", ale Kreml ocenił w piątek, że dowodzi on, iż Rosja słusznie zrobiła, zrywając oficjalny dialog z NATO.

Reakcja na wydalenie rosyjskich dyplomatów

W tym tygodniu władze rosyjskie zamknęły swoją misję przy NATO w Brukseli oraz biuro łącznikowe Sojuszu w Moskwie. Była to reakcja na wydalenie przez NATO 6 października ośmiu rosyjskich dyplomatów uznanych za oficerów wywiadu. Sojusz zapowiedział też zmniejszenie od końca października liczby akredytacji dostępnych dla przedstawicieli Rosji z 20 do 10.

- Niemiecka minister obrony musi dobrze wiedzieć, jak podobne zagranie zakończyło się dla Niemiec i Europy - skomentował Szojgu, odnosząc się - jak pisze Reuters - do II wojny światowej.

Autor:js//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock