Krymscy aktywiści skazani na kolonię karną za "dążenie do przejęcia władzy w Rosji"

Świat


Sąd wojskowy w Rostowie nad Donem skazał na kary od siedmiu do 19 lat kolonii karnej sześciu mieszkańców anektowanego Krymu. Aktywiści - jak uznali sędziowie - brali udział w działalności zakazanej w Rosji Partii Odrodzenia Islamskiego (Hizb ut-Tahrir), a także dążyli do "przejęcia władzy w kraju".

Muslim Alijew, Inwer Bekirow, Emir-Usejn Kuku, Wadim Siruk, Arsen Dżepparow i Refat Alimow zostali skazani za udział w "komórce Hizb ut-Tahrir" w Jałcie na Krymie i dążenie do "przejęcia władzy w kraju" - orzekł we wtorek sąd w Rostowie nad Donem na południu Rosji.

Najwyższe kary otrzymali Alijew i Bekirow - odpowiednio po 19 i 18 lat kolonii karnej. Zostali oskarżeni o utworzenie komórki Partii Odrodzenia Islamskiego w Jałcie i Ałuszcie.

Pozostałym zarzucono werbowanie mieszkańców Krymu do tej organizacji i "działalność antykontytucyjną".

Zapowiedź apelacji

Żaden ze skazanych nie przyznał się do winy. Wszyscy będą odbywać wyroki w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Obrońcy zapowiedzieli apelację - podała agencja TASS.

- Odwołamy się od tego (wyroku - red.) jako niezgodnego z prawem. Całkowicie się z nim nie zgadzamy - powiedział dziennikarzom prawnik Siergiej Łoktiew.

Sześciu mieszkańców anektowanego Krymu zostało zatrzymanych wiosną 2016 roku. Sprawa karna trafiła do sądu w 2018 roku. Wówczas Kuku (rosyjskie agencje podają, że jest Ukraińcem) - ogłosił głodówkę, domagając się uwolnienia z więzień w Rosji przetrzymywanych tam obywateli Ukrainy. Przerwał protest po trzech tygodniach.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zażądało od Rosji uwolnienia skazanych. Broniąca praw człowieka organizacja Memoriał uznała ich za więźniów politycznych - podała rosyjska sekcja Radio Swoboda.

Zdelegalizowana Partia Odrodzenia Islamskiego

Na Ukrainie Partia Odrodzenia Islamskiego nie jest zakazana, w Rosji zaś Sąd Najwyższy zdelegalizował ją w 2003 roku. Po aneksji Krymu w marcu 2014 roku rosyjski wymiar sprawiedliwości zaczął stawiać przedstawicielom Tatarów krymskich zarzuty przynależności do tego ruchu.

Obrońcy praw człowieka z rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał oceniali w 2018 roku w raporcie o represjach na tle wyznaniowym, że prześladowanie członków tej grupy na Krymie stało się dodatkowym instrumentem nacisku na tamtejszych Tatarów.

Mająca siedzibę w Londynie Partia Odrodzenia Islamskiego (Hizb ut-Tahrir) zabiega o zjednoczenie muzułmanów - jak zaznacza, środkami pokojowymi - w jedno panislamskie państwo. Taki kalifat miałby objąć cały świat muzułmański. Grupa ta nawołuje do obalenia prozachodnich rządów w krajach arabskich i prorosyjskich w Azji Centralnej.

KrymPAP/Adam Ziemienowicz

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP, TASS, Radio Swoboda

Tagi:
Raporty: