TVN24 | Świat

Krytycy Kremla Garri Kasparow i Michaił Chodorkowski uznani w Rosji za "agentów zagranicznych"

TVN24 | Świat

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP
Kasparow: krytykuję Putina od 20 lat, ale nadal, kiedy patrzę na zbrodnie, czuję się winny
Kasparow: krytykuję Putina od 20 lat, ale nadal, kiedy patrzę na zbrodnie, czuję się winnyTVN24
wideo 2/35
TVN24Kasparow: krytykuję Putina od 20 lat, ale nadal, kiedy patrzę na zbrodnie, czuję się winny

Michaił Chodorkowski, jeden z najbardziej prominentnych krytyków Kremla, oraz były mistrz świata w szachy i rosyjski opozycjonista Garri Kasparow zostali uznani przez Moskwę za "agentów zagranicznych" - podała rosyjska państwowa agencja Tass. Klasyfikacja "agent zagraniczny" przypomina zniesławianie krytyków w Związku Radzieckim jako "wrogów ludu" i jest powszechnie stosowana wobec polityków opozycyjnych, a także dziennikarzy i działaczy praw człowieka.

Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości umieściło Michaiła Chodorkowskiego i Garriego Kasparowa na odpowiedniej liście - poinformowała w piątek Tass. Chodzi o zaktualizowaną wersję listy "agentów zagranicznych".

>> Garri Kasparow: te zbrodnie są wpisane w matrycę reżimu komunistycznego <<

59-letni Kasparow i 58-letni Chodorkowski finansowali swoją działalność ze "źródeł" w Ukrainie - uzasadniło rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości.

W 2004 roku Chodorkowski był uważany za najbogatszego człowieka w Rosji. Kiedy zaczął krytykować politykę Kremla, został oskarżony o korupcję i skazany na dziewięć lat więzienia. Został zwolniony w 2013 roku i od tego czasu mieszka za granicą.

"Agent zagraniczny" w rozumieniu Kremla

Klasyfikacja "agent zagraniczny" przypomina zniesławianie krytyków w Związku Radzieckim jako "wrogów ludu" i jest powszechnie stosowana wobec polityków opozycyjnych, a także dziennikarzy i działaczy praw człowieka krytycznych wobec reżimu Władimira Putina. Kreml zarzuca im, że ich działalność jest finansowana z zagranicy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości